Jak świat długi i szeroki, tak ile ludzi tyle opinii. Na świecie jest wiele religii, wyznań i wierzeń od powszechnie znanych, takich jak katolicyzm czy islam po wyznawców latającego potwora spaghetti czy zakonu rycerzy jedi. Żyjemy w czasach w których każdy, na dobrą sprawę może wymyślić swoją religię. Wystarczy że znajdzie ona choć kilu wyznawców i można ją zarejestrować. Oczywiście po to by wszystko było zgodnie z prawem i nie zakrawało o jakąś sektę.

Ale wróćmy do mięsa. Właściwie zakazu jego spożywania w piątek przez wyznawców chrześcijaństwa. Zakaz jego jedzenia nie obowiązywał od zawsze. W biblii możemy przeczytać o poście wiele rzeczy. Wiadomo że wieki temu obowiązywał bardzo rygorystyczny jego odłam czyli całkowity zakaz spożywania pokarmów. W tamtych czasach na taki rarytas jak mięso pozwolić sobie mogła tylko niewielka a nawet najmniejsza grupa społeczna, ci najbogatsi.

Paradoksalnie najwięcej wyznawców chrześcijaństwa w tamtym czasie znajdowało się w najuboższej warstwie społecznej. Ludzie prości bowiem często byli analfabetami. Nie potrafili ani pisać ani czytać. Możliwość słuchania o rzeczach tak dla nich odległych. Rzucenie światła na wszystko co do tej pory pozostawało dla nich całkowitą zagadką. Skąd się wzięli? Jak cały świat został stworzony? Te wszystkie pytania zostały im wyjaśnione. Bóstwo jak to bóstwo trzeba czcić i można to robić na wiele różnych sposobów. Z biblii możemy dowiedzieć się o wielu z nich. Modlitwy czy post, chodzenie na nauki do kościoła i nie tylko. To wszystko przetrwało do dziś jednak w nieco zmienionej formie.

żeberka i sos

Dajmy na to modlitwy ewoluowały tysiące razy przez ostatnie dwa tysiące lat. Najbardziej diametralnie zmieniły się jednak dziś potocznie już nazywane nauki, czyli msze lub liturgie. Niegdyś organizowane przez apostołów dla ludzi pod gołym niebem. Wierni słuchali nauk siedząc na kamieniach, ziemi. Dziś kościoły wyglądają niczym galerie sztuki. Podobizny świętych na płótnach wartych miliony dolarów, rzeźby robiące imponujące wrażenie. A przecież kiedyś nawet dekalog brzmiał inaczej i był w nim zapis o zakazie tworzenia podobizn bóstw. W końcu, błogosławieni Ci którzy nie widzieli a uwierzyli. Ale czasy się zmieniają kościół od wieków jest już mecenatem sztuki, zaryzykuję nawet stwierdzenie, że największym i najbogatszym na świecie.

Ze składania ofiar ze zwierząt też już dawno zrezygnowano na rzecz ofiary pieniężnej. Można? Jeśli się opłaca to dlaczego nie!

To jak to w końcu jest z tym mięsem? Czy w piątek można jeść mięso?

mięso

Kościół odchodzi również od tego zwyczaju. Czy to z powodu wzrostu popularności wegetarianizmu? Tego nie wiem ale księża namawiają za to do postu od innych rzeczy? Jak to innych? Zapytają niektóre osoby. Tak to, pościć można od wszystkiego. Jest nawet zalecane by pościć od tego czego używamy bez umiaru. Więc jeśli któryś chrześcijanin ma problem z alkoholem, powinien ograniczyć alkohol. Jeżeli zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, powinien ograniczyć tę czynność i tak dalej. Więc czy w piątek można jeść mięso? Kościół mówi o poście. Nie konkretyzuje swoich słów. Wszystko jest więc zależne od naszego podejścia. Pościć, jak już wspomniałem, można od wszystkiego. Więc, jeśli czujesz potrzebne do brania czynnego udziału w poście, zastanów się z czego powinieneś lub powinnaś zrezygnować w tym okresie.

Kościół w dzisiejszych czasach odbiegł bardzo daleko od kościoła który istniał dwa tysiące lat temu. Księża zmienili wiele by ta wspólnota mogła odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości. Czy to dobrze czy źle? Nie mnie to oceniać. Zapewne znajdą się zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy tych zmian. Najważniejszą kwestią jest to by przy tych wszystkich zmianach kościół, a właściwie księża którzy go reprezentują, nie zapomnieli o istocie dla której powstało to wyznanie. Żyjemy w czasach bardzo dziwnych, dynamicznych. Wszystko może zmienić się w mgnieniu oka i tak się właśnie zmienia. Przecież jeszcze kilkanaście lat temu nie myśleliśmy my że religie typu pastafarianizm mają jakiekolwiek racje bytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here