Każdy, kto posiada zamszowe buty z pewnością wie, że ich czyszczenie nie należy do łatwych. Bez trudu można zdeformować powierzchnię, przez co będzie ona wyglądać mało atrakcyjnie. Warto jest pamiętać, że zamsz nie lubi wody. Jeśli więc możemy, to warto unikać jego moczenia. Nie ma większego znaczenia, czy posiadamy obuwie z naturalnego, czy ekologicznego zamszu. W obu przypadkach należy stosować się do tych samych zasad. Zastanawiasz się, czym wyczyścić buty zamszowe, tak aby przez długi czas prezentowały się zupełnie jak nowe? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Skórka od chleba

Czyszczenie butów za pomocą skórki od chleba jest wygodne i bezproblemowe. Nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych akcesoriów, co usatysfakcjonuje tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Warto jest pamiętać, że nie każdy typ zabrudzania uda nam się wyczyścić tą metodą. Jest to jednak dobre rozwiązanie, jeśli na powierzchni butów pojawiły się suche zabrudzenia. Skórką od chleba nie usuniemy tłustych plam. Stroną zewnętrzną pocieramy zabrudzoną powierzchnię butów. Najlepiej robić to okrężnymi ruchami, aż do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów. Oczywiście po skończonym zabiegu należy dokładnie otrzepać buty. Z pewnością na ich powierzchni pojawią się okruchy i inne drobne odpadki z chleba.

Gumka do ścierania

Butów zamszowych nie należy czyścić, gdy są mokre. W takich przypadkach trzeba poczekać aż wszelkie zabrudzenia wyschną. Dopiero wtedy można przystąpić do zabiegu. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu nie rozsmarujemy brudu na jeszcze większej powierzchni. Gumka do ścierania działa podobnie, jak skórka od chleba. Musimy pocierać nią zabrudzoną powierzchnię z zamszu lub nubuku. Bardzo ważne jest jednak to, aby gumka była biała. Nie należy sięgać po produkty kolorowe, które mogłyby wywołać odbarwienia.

buty zamszowe

Chusteczki dla niemowląt

Zamsz posiadający na swojej powierzchni tłuste plamy nie prezentuje się dobrze. Nawet pozostawione do wyschnięcia ciężko jest wyczyścić. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się chusteczki dla niemowląt. Z pewnością rodzice maluszków posiadają je w domu. Wystarczy pocierać chusteczkami zabrudzone miejsca. Mocne plamy mogą nie zejść za pierwszym razem. Ważne jest to, aby wybrać chusteczki o odpowiednim nawilżeniu. Jeśli będą one przesadnie mokre, to pozostawią biały osad na powierzchni obuwia.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona stosowana jest do czyszczenia wielu rozmaitych materiałów, a nawet sprzętów domowych. Ponadto znajduje ona zastosowanie w kuchni. Trzeba wiedzieć, że za jej pomocą skutecznie oczyścimy zamsz. Wystarczy jedynie przygotować prostą mieszankę. Trwa to krótką chwilę, a więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Sodę oczyszczoną można zakupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Jest ona bardzo tania, co stanowi niewątpliwy plus.

Do szklanki mleka dodajemy czubatą łyżkę soli. Całość dokładnie mieszamy, tak aby rozpuścić kryształki. Przygotowaną miksturę należy wcierać w zamszową powierzchnię. Po skończonym zabiegu należy dokładnie otrzepać całość. Z pewnością na butach pozostaną drobne cząsteczki sody. W takiej sytuacji należy je wyczyścić za pomocą suchej szczoteczki o włosiu średniej twardości.

Ocet

ocet

Ocet genialnie sprawdzi się, gdy na powierzchni butów powstały tłuste plamy. W takiej sytuacji wystarczy jedynie przygotować dwuskładnikową mieszankę. Łączymy ocet z wodą w odpowiednich proporcjach (1:1). Następnie wcieramy miksturę w zabrudzoną powierzchnię. Najwygodniej użyć do tego miękkiej szmatki. Warto jest pamiętać, że efektów zabiegu nie zobaczymy natychmiast. Początkowo powierzchnia będzie mokra, a więc należy pozostawić ją do wyschnięcia.

Nie należy zapominać, że buty powinny schnąć w sposób naturalny. Nie należy więc pozostawić ich w okolicy grzejnika. Unikajmy również stosowania suszarki. Ciepły nadmuch może sprawić, że buty szybciej wyschną, jednak mogą one ulec deformacji. Zazwyczaj już po kilku godzinach możemy sprawdzić, czy plama została usunięta. Jeśli nie, to zabieg czyszczenia możemy powtórzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here