Ambra w perfumiarstwie

0
3752

Ambra to jeden z najchętniej wykorzystywanych w perfumiarstwie składników. W postaci naturalnej, świeżej – jest prawie bezwonna, ale w formie wysuszonej – uwodzi aromatem kojarzącym się z oryginalnym miszmaszem morskiej bryzy i herbaty.

Pochodzenie ambry jest perfumeryjną tajemnicą poliszynela. Zapewne niewielu z kreatorów słynnych i bardzo luksusowych zapachów chciałoby zobaczyć miny wytwornych dam, skraplających codziennie swoje szyje pięknymi kompozycjami, gdyby powiedziano im, że ambra to nic innego jak… wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, będąca najprawdopodobniej wynikiem niestrawności albo zaparcia sympatycznego wieloryba. To właśnie pochodzące z trzewi waleni, zielonobrunatne i niesione na grzbietach fal bryły zbierane są z wielką pieczołowitością z nabrzeży, następnie suszone, utleniane i macerowane, a potem –  wykorzystywane przez przemysł perfumeryjny do kreowania najbardziej trwałych i pożądanych kompozycji.

Mało wytworne pochodzenie ambry może odstraszyć i skutecznie zniechęcić do luksusowych, zawierających ten oryginalny składnik propozycji zapachowych. Co bardziej wrażliwi miłośnicy perfum z najwyższej półki mogą jednak odetchnąć z ulgą – ambra naturalna jest dzisiaj (ze względu na objęcie kaszalotów ochroną) wykorzystywana sporadycznie. Zastępuje się ją substytutami pochodzenia roślinnego lub syntetycznymi zamiennikami, które – tak jak ambra naturalna – uznaje się za doskonałe, perfumeryjne utrwalacze.

Według starodawnych podań – herbaciano-morski, odrobinę balsamiczny aromat ambry hipnotyzował z powodzeniem piękne syreny. Współcześnie, ten wyjątkowy zapach znaleźć można między innymi w propozycjach od Yankee Candle. W aromaterapii ambra ceniona jest nie tylko za działanie utrwalające. Zapach tego wyjątkowego składnika doskonale podkreśla nuty piżma, wanilii, cynamonu i różnych owoców, nadając kompozycjom wyjątkowego ciepła i tajemniczej, pociągającej i rozpalającej (dosłownie i w przenośni) głębi. Ambra pobudza zmysły i wzmaga libido, przez co świece czy woski zawierające ten składnik polecane są na romantyczne wieczory i noce spędzane w towarzystwie ukochanej osoby.

Jak działa zapach ambry?

  • pobudza wyobraźnię
  • stymuluje strefy erogenne
  • rozpala pożądanie
  • wzmaga libido

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here