Nasza skóra z wiekiem traci elastyczność, ponieważ zanikają w jej strukturze włókna kolagenowe. Proces ten dodatkowo przyspiesza działanie wolnych rodników, a także nieodpowiednia pielęgnacja. Linie odwodnieniowe przypominające zmarszczki mogą zaobserwować również młodsze osoby, których cera jest niewystarczająco nawilżona i przesuszona. Z tego powodu po krem na zmarszczki powinny sięgać osoby już po 25 roku życia. Jak wybrać najlepszy dla siebie tego typu preparat? Podpowiadamy.
Kwas hialuronowy w kremie na zmarszczki
Składnikiem, którego warto szukać w kremie na zmarszczki, niezależnie od tego, ile mamy lat, jest kwas hialuronowy. Jak wiadomo, jest to substancja, która naturalnie występuje w skórze i jest silnie higroskopijna i dzięki temu wiąże wodę w jej głębokich warstwach. Związek ten w przypadku młodszych osób nawilży skórę i zredukuje zmarszczki, które często spowodowane są przez odwodnienie.
U starszych osób z kolei jak wiadomo, stężenie kwasu hialuronowego w skórze z wiekiem stale spada, dlatego nawet jeżeli w naszym organizmie zachodzą te nieuniknione procesy, możemy im przeciwdziałać, wykorzystując niektóre preparaty. Kwas hialuronowy jest skuteczny również w zwalczaniu tak zwanych kurzych łapek.
Retinol w kremie na zmarszczki
Najlepszy krem na zmarszczki powinien posiadać szereg składników aktywnych, które zapobiegają powstawaniu nowych bruzd i redukują już obecne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych związków o udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym jest retinol. Dlatego warto szukać tego składnika w kosmetykach, zwłaszcza w przypadku cery dojrzałej.
Retinol to pochodna witaminy A, która przyspiesza proces regeneracji naskórka, opóźnia procesy starzeniowe, a co za tym idzie, powstawanie zmarszczek. Wyrównuje też koloryt skóry i wygładza ją. Co istotne, po tego typu preparaty mogą sięgnąć również osoby, które zmagają się z trądzikiem, ponieważ retinol ma właściwości przeciwzapalne.
Ceramidy w kremie na zmarszczki
Krem na zmarszczki może mieć w swoim składzie również ceramidy, czyli spoiwa wypełniające przestrzenie międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Chronią one skórę przed wnikaniem w jej głąb niekorzystnych substancji czy oddziaływaniem na nią przez czynniki atmosferyczne. Dzięki temu hamują również procesy starzeniowe.
Niestety z wiekiem ilość ceramidów w naszej skórze maleje, co powoduje utratę wody spowodowaną nieprawidłowym funkcjonowaniem bariery lipidowej. Ta z kolei, może przyczyniać się do powstawania zmarszczek i odwodnienia skóry, a cera staje się mniej elastyczna i wiotka.
Jakich składników szukać w kremie przeciwzmarszczkowym?
W kremie przeciwzmarszczkowym warto szukać olei roślinnych o działaniu nawilżającym i odżywczym, na przykład oliwy z oliwek, oleju jojoba czy arganowego. Dobrze, jeżeli w takim preparacie znajdują się również antyoksydanty, które niwelują działanie wolnych rodników odpowiadających za procesy starzenia skóry. W kremach przeciwzmarszczkowych wykorzystuje się również peptydy, kwasy AHA i BHA, a także witaminy, na przykład A i E.