Czyszczenie żelazka to, wbrew pozorom, sprawa niesamowicie prosta i każda pani domu (ewentualnie pan) jest w stanie przeprowadzić tą czynność we własnym zakresie. Jeśli zastanawiacie się właśnie czym wyczyścić żelazko to znaleźliście poradnik odpowiedni dla siebie. Wystarczy zastosować któryś z poniższych sposobów, dzięki którym pozbędziecie się zabrudzeń ze stopy żelazka oraz oczyścicie zbiornik na wodę (o ile wasze urządzenie nie posiada funkcji samoczyszczenia lub funkcja ta nie daje tak dobrych rezultatów jak byście chcieli).

Zanim jednak zabierzecie się za czyszczenie jakiegokolwiek żelazka pamiętajcie o podstawowej zasadzie: urządzenie musi być zimne i odłączone od źródła zasilania, co jest chyba oczywiste ze względu na możliwe ryzyko poparzenia czy też porażenia prądem.

Czyszczenie pojemnika na wodę

Po pewnym czasie w zbiorniku każdego żelazka z pewnością pojawi się osad z kamienia, zwłaszcza jeśli wlewamy tam wodę niefiltrowaną prosto z kranu. Czasami osad jest dość duży i pojawia się bardzo szybko ze względu na dużą twardość wody w danym rejonie i stanowi problem nie tylko w przypadku pojemnika na wodę w żelazku. Osad można jednak bardzo łatwo usunąć za pomocą octu zmieszanego z wodą w proporcji 1 do 1. Tak przygotowany roztwór należy wlać do zbiornika na wodę. Następnie konieczne będzie podłączenie urządzenie do prądu i nastawienie go na maksymalną temperaturę.

brudne żelazko

Kiedy żelazko rozgrzeje się już odpowiednio, należy je wyłączyć. Po ostygnięciu włączyć ponownie ustawiając funkcję parowania. Teraz trzeba będzie odczekać przynajmniej 5 minut i wyłączyć urządzenie. Następnie poczekać aż ostygnie i wylać resztę roztworu. Pojemnik starannie wypłukać i nalać do niego czystej wody. Teraz pozostaje już tylko powtarzać sposób z funkcją parowania, ale już bez użycia octu, do momentu, aż pozbędziecie się jego śladów, zwłaszcza zapachowych, które mogłyby potem pozostawać na prasowanych ubraniach (za każdym razem wymieniamy wodę). Po wszystkim dobrze jest przeprasować kilkakrotnie stare szmaty lub niepotrzebne ubrania, aby usunąć pozostałości po zanieczyszczeniach. Kiedy nie będziecie już w ogóle czuć octu, żelazko jest gotowe do użycia.

Czyszczenie stopy żelazka

Do czyszczenia stopy żelazka również można użyć octu. Wystarczy nasączyć nim czystą szmatkę i przecierać do skutku. O ile zabrudzenia nie są szczególnie uciążliwe to świetny efekt uzyskuje się już po kilku przetarciach. Przy mocniejszych zabrudzeniach lub kiedy na stopie żelazka pojawiły się już ślady po przypaleniu, to konieczne będzie zastosowanie innej metody, która chociaż nieco bardziej skomplikowana to była już z dobrym skutkiem wykorzystywana przez nasze babcie.

żelazko

Mocno przypaloną stopę można oczyścić za pomocą białej świecy owiniętej w płótno. Należy nią pocierać lekko rozgrzaną stopę żelazka aż do uzyskania efektu kiedy brud przeczepi się do płótna. Po wszystkim konieczne będzie usunięcie resztek świecy, które z pewnością pozostaną na stopie mimo owinięcia jej w płótno. Najłatwiej osiągnąć to poprzez prasowanie złożonego ręcznika papierowego. Taką operację można powtórzyć kilkukrotnie, jeśli za pierwszym razem nie osiągniemy zamierzonego efektu, czyli idealnie czystej stopy.
Oczywiście Ci, którym nie w smak stosowanie tradycyjnych, domowych metod oczyszczania żelazek, mogą sięgnąć po jeden z całej masy gotowych preparatów przeznaczonych do odkamieniania zbiornika (niekoniecznie żelazka) czy czyszczenia innych elementów.

Zwykle też sposób czyszczenia jest podawany przez producenta danego urządzenia w instrukcji obsługi i chociaż nie zawsze może być ona pod ręką to jednak warto się do niej stosować. Być może wasze urządzenie jest zbudowane z materiałów wyjątkowo wrażliwych na któryś składnik preparatu czyszczącego i poprzez jego zastosowanie zniszczymy żelazko. Należy też zdawać sobie sprawę, że jeśli uszkodzimy sprzęt podczas czyszczenia w sposób nieprzewidziany w instrukcji obsługi to możemy nawet utracić gwarancję na żelazko, więc nie zawsze warto stosować metody inne niż zalecane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here