Zdecydowana większość osób czyści uszy w sposób totalnie nieprawidłowy. A zła higiena bywa gorsza niż jej brak – lekarze dość często spotykają się z przypadkami, w których zapalenie ucha zostało wywołane przez samodzielne zapchanie ucha woskowiną. Bo czym ludzie myją tę część ciała? Oczywiście patyczkami kosmetycznymi, czyli plastikowymi, nieco grubszymi wykałaczkami zakończonymi z dwóch stron kłębkami waty.

To, że są one krytykowane przez lekarzy, nie świadczy jednak o ich bezużyteczności. Patyczki kosmetyczne rzeczywiście służą do czyszczenia uszu, tyle że trzeba wiedzieć, jak czyścić uszy z ich pomocą, by nie zrobić sobie żadnej krzywdy. A wolno to robić wyłącznie z zewnętrznej strony. Poważnym błędem jest wkładanie takiego patyczka do ucha i gmeranie nim, by wyciągnąć jak największą ilość woskowiny. Nie należy oczyszczać tymi akcesoriami kanałów słuchowych. Nie jest to metoda ani skuteczna, ani bezpieczna.

Większość lekarzy uważa natomiast, że uszu nie powinno się czyścić w ogóle

Niektórych może to dziwić, ale jednak przeciętny człowiek nie potrzebuje aż tak dogłębnego oczyszczania wszystkich części ciała. W pewnym stopniu organizm sam pozbywa się woskowiny zalegającej w uszach. Gdy dochodzi do mocniejszych ruchów szczęki (np. w trakcie przeżuwania pokarmu bądź przełykania śliny), woskowina wędruje sobie kanałami i dostaje się aż do otworu słuchowego, z którego można ją już bezpiecznie ściągnąć. Czyszczenie uszu dopuszcza się jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

jak czyścić uszy

Można zatem przeprowadzić ten zabieg, jeżeli odczuwa się nadmiar woskowiny zalegającej w uszach lub ma się wrażenie przytkanych uszu i gorzej się słyszy. Na takie regularne czyszczenie powinny sobie również pozwolić osoby pracujące w miejscach, w których dochodzi do sporych zanieczyszczeń – które mają stały kontakt z pyłem, kurzem bądź piachem. Warto też pomyśleć o dokładniejszym umyciu uszu w przypadku gdy zaczną one boleć lub swędzieć.

No to jak czyścić uszy, jeżeli już dojdzie do konieczności przeprowadzenia tego zabiegu? Jak to zrobić, by efekt był zadowalający? Zawsze, niezależnie od obranej metody czyszczenia, takie mycie należy rozpocząć od zajęcia się zewnętrznymi fragmentami ucha. Można przetrzeć je kawałkiem zwykłego materiału, wcześniej nawilżając go zwykłą wodą lub wodą z mydłem. Uwaga tylko na watę! Mimo iż to właśnie z niej wykonuje się końcówki patyczków kosmetycznych, to nie będzie ona dobrym wyborem, bo w trakcie czyszczenia zwykle zacznie się rozpadać, przez co jej drobne kawałeczki mogą przedostać się do środka ucha. Lepiej sięgnąć więc po miękki ręcznik lub bawełnianą ściereczkę. A gdy wszystkie zewnętrzne partie zostaną dokładnie wyczyszczone i wyzbyte z woskowiny, można będzie przejść do samego kanału słuchowego. Nim trzeba się jednak zająć bardzo delikatnie. Tutaj standardowe mycie na pewno nie zadziała.

Kanał słuchowy można bezpiecznie wyczyścić np. przy pomocy specjalistycznych kropli. Taki produkt dostanie się w każdej aptece. Kosztuje grosze (dokładniej kilka złotych za małą buteleczkę), a wystarcza na bardzo długi czas. Kupując takie krople w aptece, można mieć pewność, że będą one bezpieczne dla zdrowia uszu – zanim produkt zyska miano preparatu farmakologicznego, musi przejść przez liczne testy, które sprawdzą go i przebadają w różnych warunkach.

ucho

Gotowe krople można też zastąpić innymi produktami. Świetnie odnajdą się w tej roli m.in.: gliceryna, olejek mineralny oraz oliwka. Kilka kropli wybranej substancji należy wlać bezpośrednio do środka ucha i chwilę poczekać. Woskowina pod pływem działania roztworu zacznie się rozpuszczać i już po paru minutach wypłynie na wierzch, skąd będzie ją można zetrzeć.

Lekarze tak bardzo nastraszyli już ludzi skutkami ubocznymi nieprawidłowego czyszczenia uszu, że praktycznie nikt w tym momencie nie decyduje się na przeprowadzenie takiego zabiegu. Na szczęście uszy można też wyczyścić z pomocą specjalisty, który doskonale poradzi sobie z takim zadaniem. Otolaryngolog to lekarz, do którego można zgłosić się z problemem nadmiaru woskowiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here