Rośliny to jedne z tych elementów, bez których nie sposób wyobrazić sobie przytulnego wnętrza. Nie chodzi tylko o walory estetyczne, ale również implementację natury do zurbanizowanej codzienności. Poznaj kilka sposobów, dzięki którym rośliny staną się integralną częścią Twoich aranżacji w domu  poza nim – zapraszamy.

Zalety roślin w domu

Na klimat wnętrz wpływa wszystko to, co zdecydujemy się w nich ulokować. Meble, ulubione kolory na ścianach, czy wymarzona podłoga to jednak nie wszystko. Na ostateczny odbiór aranżacji mają bowiem ogromny wpływ przede wszystkim wybrane dodatki. Oprócz zasłon i firan w oknach, czy tekstyliów takich jak koce, poduchy i dywany, wspaniałym dopełnieniem większości wnętrz są doniczki i kwietniki. Nic lepiej nie tchnie świeżości do przestronnego salonu ani nie ożywi ciemnego przedpokoju niż kilkumetrowa dracena postawiona na ziemi lub podwieszona w plecionym koszu paprotka.

Bez względu jednak na to, jakie rośliny wybierzemy, warto zadbać o ich oprawę i efektowną ekspozycję. Niewielkie kwiaty sezonowe będą się idealnie prezentować w dostosowanych rozmiarem ceramicznych doniczkach – aby uzyskać jednolitą i spójną kompozycję, warto sięgnąć po propozycje w jednakowym kolorze. Oprócz klasycznych, gładkich niezwykle popularne są te z delikatnymi żłobieniami dokoła, co nadaje im nowoczesnego sznytu na miarę współczesnych aranżacji.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając rośliny do domu

Rośliny same w sobie są ozdobą, jednak głównie to, w czym je umieścimy stanowi istotną kwestię w kontekście wystroju wnętrza. Zanim sięgniemy jednak po dodatki, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Dobrze jest dopasować rodzaj donicy lub kwietnika do samej rośliny. Różne gatunki wymagają odmiennych rozwiązań. Ciężkie, gliniane donice nie będą najlepszym pomysłem przy pnących, wiszących roślinach – znacznie lepiej będą pasować do ekspozycji na salonowym parapecie. To także doskonały sposób na przechowywanie i pielęgnację ziół kuchennych takich jak bazylia, czy oregano, które nie dość, że będziemy mieć zawsze pod ręką, to dodatkowo ozdobią otaczającą przestrzeń.

Niezwykle popularne są rośliny zielone z mięsistymi liśćmi, nadające się do uprawy w donicach z uwagi na niezbyt wymagające warunki. Znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu, nawet w miejscach z ograniczonym dostępem światła. Wśród dostępnych odmian dostępne będą także te, które nie wymagają zbyt częstej ani zbyt specjalistycznej pielęgnacji.

Do salonów i sypialni idealnie sprawdzą się odmiany o właściwościach wpływających na oczyszczanie powietrza. Dobrze jest przed wyborem zwrócić uwagę, czy wybrana roślina nie jest trująca – szczególnie jeśli w domu obecna są zwierzęta lub dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here