Książkowe horrory – jaką powieść wybrać na początek?

0
2315

Nie trzeba nikogo przekonywać  o tym, że filmy horrory potrafią być tak straszne, że po ich obejrzeniu możemy bać się samotnie spacerować nocą czy nawet samotnie przebywać w domu. Jak sprawa ma się w przypadku książek horrorów, gdzie emocji nie podsyci muzyka czy też nagle wyłaniająca się z ciemności postać? Otóż zwolennicy „strachu” wbrew pozorom nie muszą posiadać bardzo bogatej wyobraźni, by czytając książkę horror porządnie się wystraszyć. Pomimo tego, że powieści okraszone dozą grozy to wyjątkowo wymagający gatunek, wielu autorów podejmuje się próby ich napisania. Można nawet powiedzieć więcej, nie tylko powieściopisarze podejmują się prób pisania tego typu książek, ale też są tacy, których mistrzostwo w tym zakresie przechodzi wszelkie oczekiwania… I tutaj można śmiało pokusić się o określenie, że książki horrory wychodzące spod ich pióra są dziełami sztuki, którym wielokrotnie nie dorównują filmy tego samego gatunku. Jeśli jesteśmy początkującymi czytelnikami książek grozy, to naszą czytelniczą przygodę z tym gatunkiem powinniśmy zacząć od tak zwanych bestsellerów. Powieści zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów książek grozy możemy znaleźć w księgarni internetowej Matfel.

Zagraniczni autorzy książkowych horrorów

Zabierając się za czytanie książek horrorów oczekujemy oryginalności w stylu pisania, nieoczekiwanych zwrotów akcji, realistycznej (bo przecież najbardziej może przestraszyć to, co wydaje nam się rzeczywiste), wciągającej fabuły. Przeszukując strony internetowe w poszukiwaniu „tej idealnej” pozycji, możemy trafić na bardzo wiele książek, które teoretycznie zachęcą nas recenzją lub tytułem, a później okażą się nudne. Właśnie dlatego swoją przygodę z książkami horrorami warto zacząć od klasyki. Bez wątpienia do klasyki zaliczymy tutaj dzieła słynnego autora literatury grozy – Stephana Kinga. Istnieje jednak ryzyko, że po zagłębieniu się w powieści jego autorstwa, długo nie znajdziemy książek tego gatunku, które będą na tak samo wysokim poziomie. Miłośnicy literatury grozy na pewno docenią również twórczość takich zagranicznych autorów jak: Gustav Meyrink, Howard Philips Lovecraft, Edgar Allan Poe, czy też na przykład Anna Rice. Książki horrory, które wychodzą spod ich pióra zapewniają dreszczyk emocji, a fakt, że czytelnik podczas zagłębiania się w nie, ma poczucie rzeczywistości, dodatkowo dodaje im grozy.

Polscy autorzy horrorów

Wielu czytelników docenia książki polskich autorów, dlatego rozpoczynając swoją przygodę z określonym gatunkiem stara się sięgać właśnie po dzieła swoich rodaków. Po czyje książki horrory powinniśmy sięgnąć mając na uwadze polską narodowość pisarza? Na pierwszy plan wysuwa się tutaj oczywiście Stefan Grabiński. To właśnie on zdecydowanie był polskim pionierem wszelkiego rodzaju opowieści grozy. Nie bez powodu często określa się go mianem „polskiego Poe”. Wśród polskich autorów specjalizujących się książkach horrorach na uwagę zasługują też Robert Cichowlas, Stefan Darda, Łukasz Henel czy też Łukasz Orbitowski. Dużo zależy też od tego, czego oczekujemy od książki, to znaczy w tym przypadku, czego tak naprawdę chcemy się bać. W polskiej literaturze grozy znajdziemy bardzo szeroką gamę różnych rodzajów książek horrorów będą to historie o duchach, wampirach, siłach nadprzyrodzonych, ludzkich lękach, a nawet magii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here