Lubrykanty to chyba najprostszy sposób na urozmaicenie życia intymnego. Dziś postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące tego, czym są lubrykanty, kiedy je stosować i jaki lubrykant wybrać?

Lubrykant – co to jest?

Lubrykant to preparat nawilżający, który ma za zadanie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ewentualne tarcie czy podrażnienia podczas stosunku. Stosuje się je ze względu na wskazania medyczne lub po prostu jako urozmaicenie. Poza klasycznymi, uniwersalnymi lubrykantami, producenci oferują również lubrykanty zapachowe, rozgrzewające, chłodzące itp. Stosowanie lubrykantów może być więc również urozmaiceniem łóżkowej rutyny.  W przypadku lubrykantów smakowych i zapachowych przed zakupem warto sprawdzić ich skład. Preparaty zawierające cukier mogą bowiem nieznacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji w miejscach intymnych.

Kiedy stosować lubrykant?

Lubrykanty, czyli tak zwane żele intymne, stosuje się najczęściej z dwóch powodów. Pierwszy z nich ma podstawy medyczne i jest to suchość pochwy. Może być ona wywołana różnymi czynnikami. Z suchością pochwy borykają się często kobiety:

  • W czasie karmienia piersią. 

  • W trakcie zażywania leków, na przykład niektórych rodzajów antydepresantów lub antybiotyków.

  • W przypadku źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych.

  • Przechodzące menopauzę.

  • Stosujące zbyt wysuszające kosmetyki (mydło, żel do kąpieli itd.)

  • Pod wpływem silnego stresu.

Zdarza się również, że suchość pochwy jest wynikiem chwilowych zaburzeń hormonalnych i może pojawiać się na krótko, w konkretnych momentach cyklu miesiączkowego. Zastosowanie lubrykantów działa jedynie objawowo. Jeśli więc suchość pochwy utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować to z lekarzem ginekologiem.

Wiele par decyduje się jednak na wykorzystanie lubrykantów również w ramach urozmaicenia pożycia intymnego. Lubrykanty na bazie wody mogą posłużyć często do masażu całego ciała. Popularne są również lubrykanty do seksu oralnego (https://n69.pl/drogeria-erotyczna/lubrykanty-do-seksu/lubrykanty-do-seksu-oralnego) czy analnego. 

Lubrykant na bazie wody czy lubrykant silikonowy – jaki wybrać?

Lubrykanty oferowane aktualnie przez drogerie intymne i sex shopy, możemy podzielić na dwa podstawowe typy. Są to lubrykanty na bazie wody (np. lubrykanty na bazie wody ze strony n69.pl) oraz lubrykanty silikonowe. Lubrykanty na bazie wody mają najczęściej bardzo naturalny i przyjazny dla skóry skład. Tego rodzaju lubrykanty można również stosować razem z prezerwatywami lateksowymi i silikonowymi gadżetami erotycznymi. W przypadku silnej suchości pochwy lubrykanty na bazie wody mogą okazać się jednak niewystarczające. W takim przypadku konieczne może okazać się sięgnięcie po lubrykant silikonowy. Są one najczęściej nieco droższe, zapewniają jednak mocniejsze nawilżenie. Stosunkowo często używa się je do seksu analnego. Za minus można uznać to, że dosyć trudno zmyć je ze skóry. Nieco mniej popularne są lubrykanty na bazie olejku. Jeśli zdecydujecie się na taki produkt, pamiętajcie, że nie można ich stosować razem z lateksowymi prezerwatywami. Znajdujące się w nich tłuszcze mogą bowiem uszkodzić lateks.

Do odrębnej kategorii lubrykantów możemy zaliczyć rozgrzewające lub chłodzące żele intymne. Największą popularnością cieszą się w tej kategorii żele stymulujące łechtaczkę. Powodują one uczucie przyjemnego mrowienia i pobudzają krążenie w okolicy narządów intymnych. Zastosowanie tego rodzaju stymulującego żelu intymnego ułatwia często osiągnięcie orgazmu łechtaczkowego i zwiększa jego intensywność.

Gdzie kupić lubrykant?

Najlepszym miejsce do zakupu lubrykantu intymnego będzie wyspecjalizowany sklep, drogeria erotyczna lub ewentualnie apteka. Korzystając z tego rodzaju punktów, możemy mieć pewność, że kupujemy produkt bezpieczny i atestowany, który dodatkowo przechowywany był w odpowiedni sposób. W aptekach znajdziemy najczęściej jedynie proste, uniwersalne lubrykanty. Jeśli więc mamy ochotę na coś bardziej wyszukanego, zdecydowanie lepiej odwiedzić renomowany sex shop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here