Kupowanie online stało się bardzo popularną czynnością. Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie robienia zakupów bez internetu, gdyż są one bardzo komfortowe, poręczne i możemy korzystać z ogromnego wyboru towarów. Dla niektórych osób decydującą w zakupach online jest niska cena oraz możliwość zaoszczędzenia pieniędzy względem stacjonarnych punktów. Niezależnie od motywacji kupując online, stykamy się z wieloma opcjami płatności i dostawy. Niektóre z nich są nowe i nieznane oraz wzbudzają naszą ciekawość. Abyśmy nie musieli samodzielnie testować wszystkich z nich, poniżej prezentujemy i opisujemy opcje dostawy towaru oraz płatności za niego. Również dzięki praktycznym wskazówkom wybór odpowiedniej opcji będzie świadomy i korzystny.
Płatności w sklepach online
Pierwszym typem płatności w sklepach online są karty płatnicze. W sklepach online możemy płacić kartami kredytowymi, kartami debetowymi, kartami wirtualnymi czy kartami PrePaid (przedpłaconymi). Przeważnie wszystkie te karty są akceptowane, choć w pewnych sytuacjach możemy mieć problem np. z kartami wirtualnymi i PrePaid. Pierwszy rodzaj kart jest generowany w bankowości elektronicznej i służy typowo do płacenia internetowego. Po wygenerowaniu takiej karty jednym kliknięciem otrzymujemy jedynie numer karty oraz kod bezpieczeństwa datę ważności, czyli dane potrzebne do zapłaty, które wprowadzimy na stronie. Dzięki karcie wirtualnej, którą możemy usunąć lub wygenerować w każdej chwili nie podajemy danych naszej fizycznej karty, której nie możemy tak łatwo wymienić w razie np. wycieku danych. Podobnie działa karta PrePaid przedpłacona fizyczna, którą możemy kupić w oddziale i zamknąć w dowolnym momencie.
Niezależnie jednak od rodzaju karty płatności nimi w internecie są bardzo proste. Po wyborze danej opcji wystarczy wpisać w odpowiednie pola nasze dane — imię i nazwisko oraz adres zgodne z tymi na karcie, oraz podać numer karty, datę ważności i kod cvv (kod bezpieczeństwa). Jeśli dane są poprawne, a na karcie znajduje się odpowiednia ilość pieniędzy, transakcja jest akceptowana, a z karty znika konkretna suma pieniędzy. Niektóre sklepy posiadają również opcję “3d Secure”, czyli dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli nasza karta również ją posiada po wpisaniu danych, zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu otrzymanego na nasz telefon.
Przelewy online — to kolejny sposób płacenia za nasze zakupy w sieci. Popularny przelew jest jednym z najczęściej wybieranych systemów płacenia w serwisach sprzedażowych. Do dyspozycji przeważnie mamy dwie opcje. Pierwsza z nich to podane konto bankowe, na które musimy wpłacić określoną sumę pieniędzy, podając w tytule numer transakcji. Działa ona w mniejszych sklepach i jest nieco przestarzała. Jest jednak rozwiązaniem dla osób nieposiadających bankowości internetowej. Drugą opcją jest przelew elektroniczny. Po wyborze przelewu przekierowani zostaniemy na stronę płatności internetowych. W tym miejscu wybieramy bank, w którym mamy konto internetowe i klikamy na ikonę banku. Zostajemy poproszeni wtedy o zalogowanie się do niej. Należy podać hasło i identyfikator. Następnie otrzymujemy przeważnie wypełniony już gotowy formularz z tytułem, odbiorcą i konkretną kwotą, który należy zaakceptować. Po wykonaniu przelewu system zamyka się, a nasza transakcja jest zaakceptowana.
BLIK to coraz popularniejsza metoda płatności internetowych. Poprzez niego możemy opłacić już np. zakupy w internecie czy rachunki u operatorów telekomunikacyjnych. Po wejściu na stronę z płatnościami możemy zatem mieć do wyboru również ikonę BLIKa. To system płatności oferowany przez największe polskie banki. Znajduje się on w aplikacjach bankowych mobilnych zainstalowanych na smartfonie. Głównie służy do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Jeśli chcemy to zrobić, wystarczy wygenerować kod, który jest ważny 120 sekund i przepisać go w bankomacie, który wypłaci pieniądze z naszego konta. Podobnie możemy złapać za usługę lub produkt w sklepach internetowych. Wystarczy wybrać taką opcję, wejść do bankowości mobilnej, wygenerować 6 cyfrowy kod i przepisać go. Zostaniemy jeszcze poproszeni o potwierdzenie transakcji na telefonie, a płatność zostanie pobrana natychmiastowo.
Porada: Jeśli dokonujemy jakiejkolwiek płatności w internecie przy różnego rodzaju zakupach, powinniśmy zachować wzmożoną czujność. Niektórzy przestępcy tworzą specjalne sklepy, które służą jedynie wyłudzeniu danych, danych bankowych czy informacji np. o kartach kredytowych. Jeśli płacimy online, musimy upewnić się, że strona ma zieloną kłódkę po lewej stronie adresu, a nazwa obok niej jest taka sama jak systemu płatności czy sklepu. Sklep i strefa płatności muszą wyglądać profesjonalnie, nie budzić naszych wątpliwości i działać bezproblemowo.
Porada: Dokonując płatności w internecie, powinniśmy również sprawdzić, czy i jakiej wysokości doliczana jest opłata do tej płatności. W niektórych sytuacjach może być to np. 0, 50 gr a w niektórych np. 1% od wartości transakcji. Najpopularniejsze system płatności nie pobierają jednak dużych opłat i są one podane np. na dole strony pod opcjami do wyboru.
Wysyłka towaru
Wysyłka kurierem to najpopularniejsza forma wysyłki towaru. Po wybraniu tej opcji nasz produkt jest pakowany i wysyłany jedną z wielu marek na rynku. Kurier dostarcza paczki takie nawet w ciągu 1 dnia. Przeważnie kontaktuje się z nami, gdy jest niedaleko naszego domu i ustala godzinę dostarczenia lub dostarcza paczkę bez uprzedzenia. Paczki takie mogą być ubezpieczeniowe oraz możemy mieć możliwość sprawdzenia zawartości. W zależności od danej marki kurierskiej możemy również zapłacić gotówką, kartą lub opłacić paczkę wcześniej internetowo i odebrać ją jedynie od kuriera. Jest to też dobry sposób transportu cennych i wartościowych przedmiotów.
Paczkomaty to bardzo popularna forma odbierania przesyłek. Możemy je odebrać z paczkomatu, gdy mamy czas i nie musimy oczekiwać na kuriera. Większość sklepów oferuje taką opcję, która jest jedną z najtańszych. Po jej wybraniu otrzymujemy specjalny kod, który wpisujemy w paczkomacie, gdy przesyłka jest gotowa do odbioru. Jedna z szafek paczkomatu otwiera się, a my możemy wyjąć paczkę. Na odebranie paczki mamy zazwyczaj kilka dni a w każdym większym mieście zlokalizowanych jest przynajmniej kilka paczkomatów.
Odbiór w punkcie jest trzecią — najnowszą i najszybciej zyskują na popularności opcją dostarczania towarów. Niektóre marki kurierskie tworzą specjalne punkty w miastach, w których można odebrać przesyłkę o dowolnej porze. Każda marka oferująca taką usługę podpisuje umowę z inną marką sklepów np. kioskami czy sieciami spożywczymi. Dzięki temu możemy wybrać odbiór paczki w “Kiosku Ruchu” czy w “Żabce”. Tak jak w przypadku paczkomatów otrzymamy po dotarciu paczki do punktu sms-a z informacją o możliwym odbiorze. Następnie wystarczy podać kod i odebrać paczkę.
Odbiór w sklepie to również często wykorzystywana metoda odbioru zakupionych produktów. Jeśli kupujemy je w takich sieciach jak Euro Agd/Rtv czy MediaMarkt możemy wybrać towar na stronie sieci, zapłacić za niego i odebrać go w jednym z wielu punktów w Polsce. Po zaznaczeniu tej opcji towar jest wysyłany do danego sklepu, a my otrzymujemy informację np. e-mailem czy sms-em, że towar jest już gotowy do odbioru w sklepie.