Kiedy myślimy o sztuce, mamy na myśli przede wszystkim warsztat, kunszt, rzemiosło i długie lata pracy. Ale co, jeśli do malarstwa dorzucimy tajemnicze słowo „intuicyjne”? Na to pytanie potrafi odpowiedzieć Ariana Karima – niezwykle charyzmatyczna postać, która przeżyła równie niezwykłą transformację.

Czym jest malarstwo wedyjskie?

Sztuka wedyjska – Vedic Art – oparta na staroindyjskich Wedach, zawiera zbiór życiowych larsldrości, które pomagająją w prosty i naturalny sposób przebudzić wewnętrzną siłę kreacji drzemiącą we wnętrzu każdego człowieka. Popularyzatorem tej niecodziennej nauki w zachodnim świecie, został Maharishi Mahesh Yogi, który zasłynął z nauczania medytacji transcendentalnej samych Beatlesów! Wśród studentów Maharishiego był także Szwed – Curt Källman, który podjął się trudnej misji odczarowania elitarności sztuki malowania i opracował w oparciu o Wedy metodę malarską, dzięki której możemy poznać prawdę o sobie samym i odkryć nasz twórczy potencjał.

Co ciekawe, kształcili się u niego także studenci ASP, ale Källman stanowił na uniwersytecie zbyt dużą konkurencję wśród tych, którzy nauczali klasycznego, akademickiego malarstwa i w konsekwencji został zwolniony. Wychowankami Källmana byli także nasi rodacy, min. Halina Łucka, która jako pierwsza przyniosła Vedic Art. na grunt polski.

Człowiek, który już raz poczuł w sobie tę kreatywną siłę, nigdy nie da się zatrzymać w swojej twórczości – Kurt Källman

Przebudzenie naszej kreatywności stanowi klucz dla osiągnięcia spełnienia w życiu i odzyskania równowagi. Jest odpowiedzią na potrzebę wynikającą z tego, że na co dzień nasze działania, zazwyczaj są automatyczne, oparte na analitycznym, logicznym sposobie myślenia. Sęk tkwi w tym, żeby uruchomić prawą półkulę mózgową, która odpowiedzialna jest za tworzenie kreatywnych pomysłów. Kiedy malujemy intuicyjnie, aktywujemy ją, wyciszamy się, wyostrza się nasza intuicja, zaczynamy słuchać siebie, ufać swoim uczuciom i z tego poziomu dokonywać wyborów – a każde działanie i decyzja podjęta z poziomu Serca jest dla nas dobra. To nowy sposób życia, w którym świat duchowy zaczyna dominować nad materialnym.

Ariana Karima, pionierka Vedic Art w Polsce

Ariana zawsze wykazywała żywe zainteresowanie zagadnieniami, związanymi z duchowością. Wszystko zaczęło się, kiedy zapoznała się z pojęciem reinkarnacji. W świat medytacji, aury, energii i wnikania w głąb siebie, wprowadził ją jej wieloletnipartner. Arianie zależało na pogłębianiu swojej wiedzy i oddaniu się metafizyce. Paradoksalnie, na przeszkodzie stanęły awanse zawodowe, które wywindowały ją na stanowisko dyrektorki ds. marketingu. To nie kariera jednak dawała Arianie pełnię szczęścia i satysfakcję. Jej życie już wkrótce miało wywrócić się do góry nogami.

Stopniowo uciekała ona od presji cywilizacyjnej – podobnie, jak Paul Gauguin, którego obrazy zawsze bardzo ją inspirowały. Pewnego dnia Ariana pod wpływem chwili weszła do sklepu i kupiła cały ekwipunek potrzebny do stworzenia pierwszej pracy – farby, pędzle i profesjonalną sztalugę. Dzieła, które powstawały stanowiły eksternalizację jej wnętrza, dlatego wydawały jej się niezrównanie piękne i unikalne. Od tego momentu zaczęła ona na nowo odkrywać siebie.

Sztuką jest wszystko, co tworzy człowiek. – Ariana Karima

Oprócz malowania Ariana ma wiele innych zainteresowań i pasji – wszystkie integralnie związane z duchowością i osiąganiem balansu na poziomie ciała, umysłu i Ducha. Zajmowała się Terapią Kolorami Aura Soma, praktykuje uzdrawianie Rekonektywne, Theta Healing oraz Soul Body Fusion. Do tej pory Ariana wykształciła ponad siedemdziesięciu nauczycieli Vedic Art i między innymi dzięki niej malowanie stało się cenioną metodą budzenia świadomości również w naszym kraju. Namalowała już ponad sześćset obrazów, a ostatnio, w ramach alternatywy, maluje także spray’ami. W „tradycyjnym” malarstwie najbardziej urzeka ją abstrakcja. Kocha spędzać czas ze swoim 3,5-letnim sykiem Leo, który, mimo tak młodego wieku, czasami uczestniczy w uzdrawianiach przeprowadzanych przez mamę. Jej dom natomiast zawsze jest otwarty dla przyjaciół.

Ariana, podróżując po całym świecie ze swoją pracą, łączy przyjemne z pożytecznym. Zorganizowała już kilka plenerów malarskich we Włoszech i w Hiszpanii. Przewodniczyła też egzotycznej wycieczce do Indii i po Bali, która połączona była z kursem malarstwa intuicyjnego. Na tym na pewno nie koniec, ponieważ następne w kolejności do przeprowadzania warsztatów Karimy są Hawaje i Polinezja Francuska. Zajęcia zorganizowane w takiej scenerii na pewno znajdą swoich amatorów.

Marzeniem Arianyjest zaprentowanie swojej sztuki na wystawie Malarzy Serca w największych Muzeach Świata. Jest ona bowiem świadoma tego, że każdy może być Twórcą i bez artystycznego wykształcenia tworzyć dzieła poruszające i do głębi prawdziwe. Chciałaby także, aby Malarze Serca, tacy jak ona, mieli możliwość dzielenia się swoją pasją, pokazując tym samym, że sztuka intuicyjna dostępna jest każdemu.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty malarstwa intuicyjnego?

Malarstwo intuicyjne przeznaczone jest dla każdego, kto z potrzeby chwili, chce zmienić swoje życie oraz szuka jego głębszego sensu. Dla tych, którzy czują się wypaleni zawodowo i chcą odzyskać moc twórczą, wiarę w siebie oraz bezwarunkowo zaakceptować swoją osobę. Z Vedic Artbowiem pozbędą się oni blokad i stawią czoła swoim lękom.

Ta praktyka nie wymaga żadnego doświadczenia ani kompetencji. Nie podlega też ocenom, a potrafi wyzwolić w człowieku pokłady twórczej pasji. Inspiracje powinny pochodzić wprost z serca. Płynąca z głębi nas potrzeba wyrażania siebie bez sztywnych zasad i narzucanych ograniczeń, rodzi dzieła, które są odzwierciedleniem naszego wewnętrznego „ja”. Jeśli więc kiedyś zastanawialiście się, co tkwi w głębi Was, warsztaty z Arianą z pewnością pomogą Wam to dostrzec i zrozumieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here