Berberysy to przepiękne rośliny liściaste, które od lat zachwycają licznych ogrodników na całym świecie. Niektórzy nazywają je „skromnymi”, jednak nie można odmówić im pięknego „blasku” i bardzo atrakcyjnego wyglądu. Krzewy ozdobne charakteryzują się gęstym pokrojem, pięknymi listkami oraz oczywiście małymi, bardzo zdrowymi owocami. Jesienią berberysy niemal całkowicie zmieniają swoją barwę i stają się idealnym podkreśleniem magicznej, jesiennej aury. Co warto wiedzieć o berberysach? Dlaczego ich owoce są tak zdrowe? Jak je sadzić?

Berberysy – prawdziwie unikalna roślina

Berberysy uatrakcyjniają nasz ogród o każdej porze roku i naprawdę ciężko stwierdzić, kiedy najbardziej – czy jesienią, kiedy październikowa pogoda maluje je swoim kolorem, wiosną, kiedy berberysy wypuszczają młode, zielone listki, latem, kiedy prezentują się w całej okazałości, czy też zimą, kiedy są otulone porażającą, białą pierzyną śniegu. Berberysy to jednak nie tylko bajeczny wygląd, ale również liczne inne zastosowania. Przede wszystkim mowa o ich owocach, które są prawdziwą „bombą witaminową”. Znajdziemy w nich przede wszystkim witaminę E i C, ale również wiele antyoksydantów i innych przydatnych substancji. Wieloma zastosowaniami odznaczają się również liście berberysów. Roślina była bardzo ceniona już w starożytności w Babilonie i Indiach.

Owoce berberysów – prozdrowotne zastosowanie

Owoce berberysów

Berberys obecnie wykorzystywany jest przede wszystkim do leczenia dolegliwości żołądkowych i wątrobowych. Posiada także udowodnione działanie wspomagające odchudzanie. Spożywanie owoców berberysu lub produktów, które zostały przygotowane z wyrobów, może mieć miejsce tylko w określonych ilościach, ponieważ zbyt częste spożycie może mieć szkodliwe działanie. Owoce krzewu są również popularne w gastronomii, ponieważ można z nich przygotowywać wina, konfitury oraz soki, które były wyjątkowo cenione przez polską szlachtę. Niektóre odmiany berberysów osiągają całkiem spory rozmiar, nawet do 3 metrów wysokości. Gałęzie berberysu nie rozgałęziają się zbyt szeroko. Ciekawostką są również liście (a raczej ich liście), które mają eliptyczny kształt. Berberysy mogą być również wykorzystane do stworzenia żywopłotu okrążającego działkę lub ogród, ponieważ ich pędy kończą się cierniami. Rośliny rozkwitają w pełni na przełomie maja i czerwca. Powstają wtedy imponujące kwiatostany o intensywne żółtej barwie. Jesienią zaś, kiedy kwiaty już przekwitną, berberysy wypuszczają swoje czerwone owoce o wspomnianych już wcześniej prozdrowotnych zastosowaniach.

Berberys w czterech porach roku

Berberysy są wyjątkowe i dodatkowo ich uprawa nie jest bardzo wymagająca, dzięki czemu mogą być idealnym uzupełnieniem wszystkich ogrodów. Preferują ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowiska, które wspomagają intensywność koloru liści i kwiatów. Co ważne, berberysy nie maj a dużych wymagań odnośnie do podłoża. Musimy jednak uważać na to, aby nie rosły w zbyt wilgotnym miejscu. Berberysy sadzi się między połową jesieni a początkiem wiosny. Po upływie roku, dla pobudzenia wzrostu, minimalnie przycinamy pędy. Pomijając coroczne przycinanie pędów, berberysy nie wymagają regularnego przycinania.

Jeżeli szukasz dużej oferty berberysów odwiedź sklep ogrodniczy online Gardenowo. Na pewno znajdziesz tutaj to czego potrzebujesz do ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here