Aluminium, jak mało który ze znanych nam obecnie materiałów, bez wątpienia zasługuje na miano tego, który zrewolucjonizował świat. Niego niesamowita wytrzymałość w połączeniu ze stosunkowo niską wagą sprawiła, że jest ono dziś wykorzystywane do bardzo wielu zadań. Nie ma praktycznie nawet jednego gospodarstwa domowego gdzie nie znaleźlibyśmy w obecnych czasach przedmiotów wykonanych z aluminium, lub też wyprodukowanych z jego użyciem. Od momentu odkrycia sposobu na jego masową i tanią produkcję, możemy go znaleźć dosłownie wszędzie.

Jednak wraz z upływem czasu aluminium powoli traci swoje właściwości estetyczne i rzeczy wykonane z niego przestają wyglądać jak nowe. Zwykłe zabiegi higieniczne, jakie wykonujemy dla przywrócenia blasku przedmiotom z innych materiałów, zazwyczaj okazują się niewystarczające w przypadku aluminiowych garnków, klamek czy innych rzeczy w domu.

Chcąc przywrócić im dawną świetność możemy skorzystać z profesjonalnych preparatów, ale istnieją również pewne domowe sposoby, dzięki którym czyszczenie aluminium będzie czynnością równie skuteczną jak w przypadku fabrycznych środków czyszczących. Co więcej ich zastosowanie będzie z pewnością dużo tańsze, bo większość składników każdy z nas ma już w swojej kuchni.

Ale przystąpmy wreszcie do rzeczy

aluminiowa konstrukcja

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie zabrudzeń z aluminiowych rzeczy jest zastosowanie sody oczyszczonej przy wsparciu zwykłej wody utlenionej. Do przeprowadzenia tego procesu musimy się wcześniej przygotować, bowiem soda oczyszczona, chociaż świetnie sobie poradzi z zabrudzeniami to również bardzo dobrze reaguje z samym aluminium i zbyt długie pozostawianie jej na takiej powierzchni może spowodować przebarwienia.

Przygotowujemy więc 2 łyżki wody utlenionej i jedną łyżkę sody (w zależności od wielkości powierzchni do oczyszczenia). Przedmiot, który chcemy wyczyścić najpierw polewamy przygotowaną wodą utlenioną a następnie posypujemy sodą. Teraz bardzo szybko trzeba wyszorować powierzchnię, zanim soda wejdzie w reakcję z aluminium. Do szorowania możemy użyć szorstkiej gąbki. Po skończeniu operacji należy opłukać przedmiot pod bieżącą wodą.

Innym skutecznym sposobem na wyczyszczenie aluminium jest użycie mikstury sporządzonej z kwasku cytrynowego i soku z cytryny w proporcji 1:1. Tak przygotowany preparat wylewamy na powierzchnię aluminiową i szorujemy aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Po wszystkim opłukujemy czystą powierzchnię za pomocą bieżącej wody.

Prawdziwym pogromcą zabrudzeń powstających na aluminiowych powierzchniach jest także niedoceniany ocet. Można go zastosować w roztworze wodnym (2 części wody na jedną część octu) lub też jako specjalną pastę, która moim zdaniem sprawdza się dużo lepiej.
Do wykonania pasty czyszczącej z octem będziecie potrzebowali mąki, soli i octu, zmieszanych ze sobą w proporcji 1:1:1. Pastę przygotowujemy mieszając ze sobą wszystkie składniki, aż do momentu uzyskania gładkiej konsystencji.
Uzyskany preparat należy następnie nałożyć na aluminiowy przedmiot i pozostawić tak na pół godziny. Po upływie tego czasu konieczne będzie wyszorowanie powierzchni i opłukanie jej pod bieżącą wodą.

puszki

Jeśli okazałoby się, że pomimo zastosowania powyższych zabiegów, wasze aluminiowe przedmioty nadal nie odzyskały dawnego blasku to prawdopodobnie będzie konieczne albo powtarzanie czyszczenia aż do skutku lub też skorzystanie z dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do czyszczenia aluminium.

Należy tu mieć na uwadze, że takie środki czyszczące zwykle dość agresywnie wchodzą w kontakt z czyszczoną powierzchnią i często są oparte na jakimś silnym kwasie. Stosując je trzeba pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, które uchronią nas przed przykrymi urazami oczu czy skóry. Konieczne będzie więc założenie nie tylko rękawic ochronnych z odpowiedniego materiału ale również okularów, dzięki którym pryskające kropelki środka czyszczącego nie dostaną nam się do oczu. Zaniedbanie takich środków ostrożności może być bardzo przykre w skutkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here