Srebro od wieków uchodzi za materiał niezwykle cenny i ze względu na ten fakt wielokrotnie w historii świata było używane jako waluta i to nie tylko w postaci bitych monet. Do dziś zresztą srebro jest niesamowicie cenionym metalem, a jego stale rosnąca cena sprawia, że może być doskonałym celem na inwestycje długoterminowe. Niekoniecznie trzeba od razu kupować sztabki tego surowca, popularnością cieszą się również monety kolekcjonerskie, biżuteria, sztućce (zwłaszcza te zabytkowe) i różne inne bibeloty posiadające dodatkową wartość kolekcjonerską.
Dodatkową zaletą posiadania srebrnych drobiazgów w domu jest ich wygląd, pozwalający upiększyć niemal każde miejsce. Srebro jest jednak metalem, który po pewnym czasie, w wyniku reagowania ze związkami siarki w atmosferze, zaczyna czernieć, a na jego powierzchni pojawia nieestetyczny nalot odbierający blask przedmiotom wykonanym z tego materiału. Z tego właśnie powodu każdy srebrny bibelot wymaga regularnego czyszczenia, o ile chcemy się cieszyć jego blaskiem.
Na szczęście wyczyszczenie srebra z powstającego nalotu nie jest ani szczególnie skomplikowane ani też specjalnie drogie. Każdy może przeprowadzić ten proces w domowych pieleszach z użyciem środków, które z pewnością znajdą się w każdej kuchni.
Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście czyszczenie srebra sodą, ale istnieją również i inne, bardziej wyrafinowane metody polegające na przykład na użyciu coli czy spirytusu. Soda oczyszczona jest jednak jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków, bowiem sprawdza się znakomicie.
Istnieją różne techniki czyszczenia srebra za pomocą sody i wszystkie one zdadzą bez wątpienia egzamin. Wybór odpowiedniej metody zależy tylko od tego co chcecie wyczyścić oraz czy macie akurat pod ręką pozostałe akcesoria niezbędne do przeprowadzenia tego procesu.
Najskuteczniejszą techniką na pozbycie się czarnego nalotu jest metoda wykorzystująca, oprócz sody, także i folię aluminiową, ocet, sól kuchenną i gorącą wodę. Proces przeprowadzamy przygotowując na początek dwa naczynia. Jedno szklane wykładamy folią aluminiową, w drugim zaś (może być już z dowolnego materiału) przygotowujemy mieszankę czyszczącą.
Do jej wykonania będziemy potrzebować pół szklanki gorącej wody, pół szklanki octu, dwie łyżki soli kuchennej oraz dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Całość mieszamy bardzo dokładnie i wlewamy do miski wyłożonej folią aluminiową. Następnie wkładamy tam srebrne przedmioty, które chcemy oczyścić i pozostawiamy na czas konieczny do wystygnięcia wody. Przez ten czas większość czarnego nalotu powinna już osadzić się na aluminium. Srebra wyciągamy z roztworu i polerujemy aż do momentu uzyskania pożądanego efektu.
Inną metodą oczyszczania srebra za pomocą sody jest przygotowanie jej roztworu z octem i wodą. Wymagane proporcje mikstury to litr wody, łyżka octu i łyżka sody. Wszystko to mieszamy, a następnie wkładamy do roztworu srebrne przedmioty i pozostawiamy na około kwadrans. Po tym czasie należy je wyjąć, osuszyć i polerować aż do momentu kiedy osiągną pożądany połysk.
Druga z tych metod jest co prawda mniej pracochłonna i szybsza niż pierwsza, ale daje też nieco gorsze rezultaty. Zwłaszcza jeśli chcemy wyczyścić srebra o fakturze z dużą ilością szczegółów, rzeźbieniami i tym podobnymi to lepiej będzie zastosować tą bardziej pracochłonną metodę.
Oprócz sody oczyszczonej do usuwania nalotu ze srebra nadaje się również pasta i szczoteczka do zębów. Proces polega po prostu na nałożeniu pasty i szorowaniu powierzchni sreber aż do momentu uzyskania pożądanego efektu, czyli usunięcia nalotu i przywrócenia blasku. Metoda ta, chociaż bardzo skuteczna rodzi jednak pewne ryzyko zarysowania powierzchni, zatem należy ją stosować bardzo rozważnie i raczej odpuścić ją sobie w przypadku cenniejszych bibelotów.
Srebro można także wyczyścić za pomocą coli lub spirytusu po prostu zanurzając czyszczone przedmioty w jednym z tych płynów. Taka kąpiel powinna trwać nawet 12 godzin, żeby kwasy zawarte w coli (lub alkohol w przypadku spirytusu) zdążyły rozpuścić zanieczyszczenia.