W dzisiejszych czasach ogromna ilość ludzi cierpi już na nietolerancję laktozy. Nie wolno bagatelizować tego problemu. Mając zdiagnozowane uczulenie na laktozę, a wciąż ją spożywając, można nabawić się czegoś znacznie poważniejszego i dużo bardziej groźnego. A obecnie nietrudno zrezygnować z produktów stworzonych na bazie mleka od krowy.

Rynek spożywczy zainteresował się już osobami cierpiącymi na nietolerancję laktozy i właśnie z myślą o nich przygotował całą masę zróżnicowanych napojów, które mogą wspaniale zastąpić zwykłe mleko. Jest w czym wybierać! Jeżeli więc ktoś dalej zastanawia się, czym zastąpić mleko, powinien po prostu udać się do lepiej zaopatrzonego hipermarketu. Bardzo szybko natrafi w nim na fantastyczne napoje roślinne o dobrych składach i zróżnicowanych smakach. Niektóre z nich są tak dobre i potrafią tak fajnie urozmaicić smak potraw, że korzystają z nich nawet te osoby, które nie mają problemów z tolerowaniem laktozy.

Pierwszy na liście jest napój sojowy

Zdecydowanie najczęściej to właśnie nim zastępuje się mleko krowie. Przygotowuje się go z ziaren soi. Najpierw soja jest moczona, później zostaje zmielona na drobny i niemalże gładki proszek, następnie się ją gotuje, by już na samy koniec zająć się jej oczyszczaniem. Napoje sojowe charakteryzują się świetnym składem. Patrząc na występujące na nich tabele wartości odżywczych, można stwierdzić, że niemalże w niczym nie różnią się one od zwykłego mleka krowiego.

Podobnie jak ono zawierają witaminę D, witaminę B6, wapń, magnez oraz żelazo. Należy jednak uważać na dodawany do nich cukier. Aby napój sojowy miał lepszy i bardziej atrakcyjny dla konsumenta smak, producenci często wzbogacają go różnymi słodzikami. Oczywiście na rynku można też znaleźć napoje sojowe bez dodatku cukru, dlatego takich należałoby poszukać. Na pewno będą zdrowsze.

czym zastąpić mleko

Soja ma jednak dość specyficzny smak, który przekazuje wykonywanym z niej produktom i napojom. Nie każdemu będzie on odpowiadać. Niektórzy uważają nawet, że kawa z dodatkiem mleka sojowego śmierdzi i smakuje jak zwykła ziemia, dlatego takim osobom lepiej zaproponować inną alternatywę – np. napój kokosowy. W ostatnim czasie zyskał on sporą popularność. Wykonuje się go oczywiście z orzecha kokosowego.

W zależności od poziomu dojrzałości owoców napój może być albo delikatny, albo bardzo słodki. Najwyższy poziom słodyczy uzyskuje się przy zastosowaniu bardzo dojrzałych orzechów kokosowych, dlatego przeważnie to właśnie one trafiają do napojów, które potem można kupić w sklepach. Taką alternatywę dla krowiego mleka łatwo da się też przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy stworzyć pyszny napój z wiórek kokosowych. Tak przygotowane mleczko wykaże się sporą zawartością białka i zdrowego tłuszczu.

Czym zastąpić mleko?

Jeżeli komuś nie przypadnie do gustu ani napój sojowy, ani tym bardziej napój kokosowy, powinien on celować w jeszcze inny produkt – mleko migdałowe. Według wielu wegan to właśnie ono najbardziej przypomina prawdziwe mleko od krowy. Jest bardziej gęste od pozostałych napojów wegańskich, dzięki czemu fantastycznie komponuje się z kawą i potrafi ją zarówno zabarwić, jak i zagęścić. Mleko migdałowe ma też najlepszy skład spośród wszystkich napojów niezawierających laktozy.

mleko

Zawiera bardzo dużą ilość minerałów i witamin, a w tym także i kwas oleinowy. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy niechętnie kupują takie produkty w hipermarketach. Mleko migdałowe też można przygotować samodzielnie w domu. Migdały należy po prostu obrać ze skórki i wymoczyć w wodzie, a potem odsączyć, zmiksować ze świeżą wodą i przefiltrować. Przygotowane mleko najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych słoikach. Na pewno nieraz przyda się ono w kuchni.

Roślinne napoje nie są jednak jedyną alternatywą dla produktów zawierających laktozę. Dziś w sklepach można bowiem znaleźć praktycznie każdy artykuł w wersji wegańskiej. Bez laktozy tworzy się nawet twarogi, sery, jogurty, kefiry czy śmietanki. Każdy, kto cierpi na nietolerancję laktozy, powinien być z tego faktu zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here