Czasami zdarzają się sytuacje, na które nie jesteśmy w ogóle przygotowani.
Zdarza się, że idąc na spacer bądź wracając z pracy znajdziemy małego kotka, który błąka się po naszej okolicy. Czasami jednak Kotka umiera przy porodzie ze względu na różne komplikacje lub zostawia młode na pewną śmierć. Czasami jednak dostajemy kotka a po czasie okazuje się, że był on jednak zbyt szybko odstawiony od Mamy.
Przeważnie ludzie biorą na siebie odpowiedzialność za małego kotka, jest go im szkoda, chcą się nim zająć i znaleźć mu dom – jeśli akurat my nie możemy przygarnąć go do swojego domu na stałe.
Jednak musimy wiedzieć jak takim kotkiem się zająć aby przeżył swoje pierwsze dni od urodzenia. Jakich substancji potrzebuje kot w różnym wieku? Jak i ile jedzenia dawać? Zajmując się kimś, opiekując się nim, powinniśmy wiedzieć chociaż troszkę o jego budowie, potrzebach, objawach.
Czym karmić małego kotka?
Jak wiadomo – ssaki muszą pić mleko matki dla wzmocnienia odporności, nabrania odpowiedniej masy oraz siły mięśniowej.
Jednak jeśli nie mamy kotki zastępczej dla małego a jego mama karmić nie może musimy dowiedzieć się jak uratować go sami w domu.
Małe kotki piją mleko matki do 6-8 tygodnia życia – jest to potrzebny czas aby małe kocięta przygotowały się do trawienia pełnowartościowego jedzenia – tradycyjnego dla kotów, dostosowanych do ich wieku.
Jeśli kotek ma już 3 – 4 tydzień życia możemy zacząć dawać mu rozmiękczone jedzenia. Ważna jest również ilość i częstotliwość karmienia kociąt. Najpierw powinniśmy podawać mokrą, płynną karmę – możemy rozcieńczyć ją mlekiem lub wodą. Stopniowo możemy przygotowywać kotka do twardszych przekąsek.
Suchą karmę możemy zacząć podawać jeśli kot zaczyna trawić dobrze pokarmy stałe a jego ząbki się wyżynają w dobrym tempie.
Na odpowiedni rozwój układu pokarmowego i trawiennego ma znaczenie ilość i częstotliwość podawanych pokarmów.
Najlepiej podawać kotu mniejsze porcje ale często – nawet 4-5 razy na dzień i najlepiej w regularnych bądź jeśli nie mamy takiej możliwości o zbliżonych porach dnia.
Pamiętajmy aby nie podawać kotu ludzkiego jedzenia – jest to częsty błąd, którzy popełniają właściciele.
W diecie kota bardzo istotne jest białko – zawierają je wszystkie karmy dla kotów. Patrzmy na ilość białka w karmie, którą chcemy mu podać, im lepszej jakości mięso tym lepiej przyswajalne białko dla kotów.
Możemy podawać kotu oczywiście mleko, ale tu również musimy patrzeć na jego jakość. Mleko dla kota posiada wiele tauryny, która jest niezbędna do dobrego i sprawnego funkcjonowania organizmu kota.
Można ją znaleźć w surowym mięsie – dlatego koty polują na myszy.
To co jedzą małe kotki ma ogromny wpływ na ich zdrowie i poprawne funkcjonowanie.
Przyswajanie kota do posiłków, częstotliwość i ilość podawanego produktu pozwoli nam na utrzymanie kota w odpowiednim stanie zdrowotnym.
Jeśli widzimy, że nasz kot czegoś nie chce jeść albo występują jakieś przeciwwskazania na dany składnik możemy udać się do weterynarza, który pomoże nam dopasować odpowiednią dietę dla naszego kota.
Czasami układ pokarmowy i trawienny danego kota nie jest jeszcze na tyle rozwinięty i gotowy do przyswojenia jakiegoś jedzenia, które chcieliśmy mu podać. Ludzkie jedzenie – resztki z obiadu – nie zapewnią kotu pełnowartościowych składników koniecznych dla dobrego funkcjonowania jego organizmu.
Opieka nad małym kotkiem nie jest łatwa, trzeba dokładnie dobierać jedzenie, które mu podajemy. Ważne aby pokarm miał dla niego pełnowartościowe substancje, które dobrze się wchłaniają w jego organizm. Czasami lekarz weterynarii zaleci nam dodawanie do diety specjalnych środków ponieważ kotu danego składnika brakuje.
Warto podowiadywać się o ich potrzebach, dany gatunek kotów ma również inne wymagania dlatego musimy poświęcić więcej czasu aby przestudiować jego zachcianki i potrzeby organizmu.
Biorąc odpowiedzialność za małe stworzenie musimy być pewni i dążyć do zapewnienia mu jak najlepszych warunków życiowych.
Zapewniając kotu odpowiednią dietę – zapewniamy mu zdrowy tryb życia.