Dokucza ci nadmierny stres? Czujesz, że masz za dużo na głowie, miewasz problemy ze skupieniem lub trudności z zasypianiem? Dobrym sposobem na stres mogą okazać się techniki relaksacyjne. Które z nich warto wypróbować, aby lepiej radzić sobie ze stresem?

Stres – co to jest i jakie są jego efekty?

Stres określany jest jako reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne, które zaburzają równowagę psychofizyczną. Stresory, czyli źródła stresu, mogą występować właściwie wszędzie – w domu, w pracy, w autobusie. Każdy z nas ma określoną odporność na stres, dlatego też to samo wydarzenie czy sytuacja może wywoływać zupełnie odmienną reakcję u dwóch różnych osób. Jednak nazbyt częsty lub intensywny stres powoduje szereg objawów, z którymi czasem trudno sobie poradzić.

W wyniku stresu może pojawić się apatia, drażliwość, nerwowość, kłopoty z utrzymaniem koncentracji, trudności z zasypianiem czy obniżenie samopoczucia. Wszystko to z kolei wpływa na codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu istotne jest niwelowanie skutków stresu. Coraz więcej osób sięga w tym celu po rozmaite techniki relaksacyjne.

Ich wybór jest oczywiście ogromny, dlatego bez trudu znajdziesz metodę, która przyniesie odpowiednie efekty. Przedstawiamy techniki relaksacyjne, które warto wypróbować.

Techniki relaksacyjne na stres

Jak wspomniano, technik relaksacyjnych jest mnóstwo, co jednak ciekawe, wiele z nich w mniejszym lub większym stopniu opiera się o ćwiczenia oddechowe. Otóż mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że sposób, w jaki oddychasz, wpływa na twoje odczuwanie stresu i pomaga w rozluźnieniu całego organizmu.

1. Ćwiczenia oddechowe i oddychanie przeponowe

Aby się wyciszyć, warto spróbować oddychanie przeponowe. W tym celu należy podczas wdechu i wydechu uruchomić klatkę piersiową w okolicy mostka. Aby się tego nauczyć, najlepiej połóż się na plecach i ułóż jedną dłoń na mostku. Następnie wykonuj głębokie wdechy nosem i wydechy ustami w taki sposób, aby ręka w tym właśnie miejscu powoli unosiła się i opadała. Unikaj wtedy napinania mięśni brzucha. Prawda, że ćwiczenia oddechowe są proste?

2. Medytacje i relaksacje

Popularne techniki relaksacyjne to także medytacja. Dla początkujących najlepsza będzie medytacja prowadzona np. przy pomocy aplikacji na telefon. Podążanie za instrukcjami pomaga lepiej zgłębić podstawowe zasady. Celem medytacji jest odnalezienie równowagi i harmonii między ciałem a duchem. Kolejne techniki relaksacyjne, o których warto pamiętać, to joga, trening autogenny Schultza, relaksacja progresywna Jacobsona czy trening uważności, czyli praktyka mindfulness. Nie można nie wspomnieć o wizualizacjach, które polegają na pełnym skupieniu się na danym przedmiocie lub zjawisku przy jednoczesnym odrzuceniu wszystkich pozostałych myśli czy problemów.

3. Muzykoterapia

Świetną techniką relaksacyjną jest również muzykoterapia. Muzyka oddziałuje na cały układ nerwowy i pomaga w niwelowaniu skutków stresu. Możesz słuchać zarówno swoich ulubionych utworów, jak i specjalnej muzyki relaksacyjnej lub odgłosów przyrody, jak np. krople deszczu, kumkanie żab lub bzyczenie cykad.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here