Widoczne na skórze zmiany mogą nie powodować żadnego zagrożenia, ale niektóre z nich stanowią poważne niebezpieczeństwo. Jakie rodzaje zmian skórnych będą wymagały usunięcia?

Znamiona barwnikowe

Widoczne na skórze znamiona barwnikowe, które określane są również jako pieprzyki, bardzo często wymagają usuwania, ponieważ to właśnie w ich obrębie może rozwijać się groźny nowotwór złośliwy – czerniak.

Najczęściej usuwanie znamion barwnikowych jest niezbędne wtedy, gdy w ostatnim czasie zauważono zmianę ich wyglądu, co może świadczyć o procesie nowotworowym. Groźne są zwłaszcza zmiany asymetryczne, zmieniające kolor, wypukłe, o dużej średnicy.

W tym przypadku usuwanie pieprzyków prowadzone jest z wykorzystaniem metod chirurgicznych, ponieważ wycięta zmiana jest potem przekazywana do badania histopatologicznego. Właśnie dlatego usuwanie znamion tego typu nie odbywa się z wykorzystaniem lasera.

Naczyniaki

Naczyniakami nazywa się rodzaj łagodnych zmian nowotworowych, które powstają na skutek nieprawidłowego wzrostu naczyń krwionośnych. Mają postać jasnoczerwonych albo różowych, wypukłych plamek na skórze. Często diagnozowane są u dzieci.

W tym przypadku także polecane jest Usuwanie zmian skórnych, które prowadzone jest z użyciem metody chirurgicznej, czyli przez wycięcie naczyniaka.

Brodawki

Widoczne na skórze brodawki mogą być efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Wtedy usuwanie zmian skórnych tego typu, które zwykle mają kolor skóry, jest również wskazane.

W zależności od wielkości brodawki stosowane są różne metody ich usuwania – laserowe albo chirurgiczne.

Pajączki

Widoczne pod skórą różowawe, czerwone i fioletowe pajączki określane są także jako popękane albo rozszerzone naczynka lub fachowo teleangiektazje.

Usunięcie zmian skórnych tego typu nie jest konieczne, lecz stanowią one dla wielu osób poważny problem estetyczny. Dzięki nowoczesnej technice laserowego usuwania zmian naczyniowych można pozbyć się ich szybko i skutecznie.

Obecnie z zabiegów jak usuwanie pieprzyków, znamion skórnych oraz innych zmian można skorzystać również w prywatnych gabinetach dermatologicznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej, które wykorzystują nowoczesne metody ich likwidowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here