PIT 37 jest najpopularniejszym podatkiem, a raczej deklaracją podatkową składaną w przypadku, gdy pracownik, zleceniobiorca, emeryt lub rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych. PIT 37 jest wypełniany w oparciu przede wszystkim o PIT 11: druk, który pokazuje dochody z pracy. Jak dobrze wypełnić PIT 37?

PIT-37 – jak wygląda?

Deklaracja dotyczy jedynie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. Jeżeli posiadasz dochody tzw. wolne od podatku, nie składasz deklaracji. PIT-37 możesz składać wspólnie z małżonkiem, jako osoba o statusie rodzica samotnie wychowującego dziecko lub indywidualnie. Jeśli rozliczasz się jako osoba samotna, wypełniasz tylko dane dotyczące ciebie. Wykazujesz dochody i straty, odliczenia itp.

Kto składa PIT 37?

PIT 37 składają w Urzędzie Skarbowym osoby, które pracują i rozliczają się przy pomocy skali podatkowej. Osoby samotnie wychowujące dzieci do 18. roku życia lub dziecko otrzymujące zasiłki i rentę socjalną, może złożyć wniosek. Dotyczy to też rodzica dziecka kontynuującego naukę w szkole. Szczegóły można znaleźć na stronie https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-37/ .

Kto składa PIT 37

Złożenie PIT-a 37 online

Aby wypełnić i wysłać formularz online wystarczy zgrać program PITax.pl. Można także użyć wersji w przeglądarce. Formularz zostanie przesłany bezpośrednio do Urzędu.

PIT 37 w Polskim Ładzie

Sytuacja związana z trwaniem pandemii, zmusiła rząd do wprowadzenia planu odbudowy gospodarki: Polskiego Ładu. PIT-37 2022 zakłada, że podatnikowi należy się zwrot wynikający z likwidacji klasy średniej wówczas, gdy podatek należny za obecny rok wyższym od złożonego hipotetycznego podatku należnego za 2022 rok.

Formularz PIT-37

Jeżeli szukasz wzoru PIT-a 37, pobierz wniosek w Urzędzie Skarbowym lub poszukaj na stronach internetowych. Znajdziesz na nich m.in. pit do druku. Formularz składa się z czterech stron. Pierwsza zawiera podstawowe dane (należy je uzupełnić). Do wniosku można załączyć istotne dokumenty. Druk PIT-37 w 2023 r. muszą wypełnić osoby, które w ubiegłym roku uzyskiwały dochody za pośrednictwem pracodawcy lub innego zleceniodawcy. Jeżeli jesteś emerytem, wypełnij PIT-a w oparciu o PIT-40A lub 11A.

Złożenie PIT-a 37 online

Załączniki, które w 2023 roku można dołączać do PIT-37, to PIT-O oraz PIT-D. PIT-D służy do wykazania wszelkich ulg mieszkaniowych, PIT-0 do wykazania pozostałych ulg, które obowiązują w danym roku podatkowym, czyli roku rozliczenia PIT-a. Czyli chcąc złożyć PIT w roku 2023 rokiem podatkowym będzie rok 2022. Składając PIT37 należy rozliczyć przychody ze stosunku pracy, przychody z rent, przychody z zasiłków przedemerytalnych, z zasiłków pieniężnych ubezpieczenia społecznego, z działalności wykonywanej osobiście.

Wypełnienie PIT-a 37 stanowi roczne podsumowanie wynagrodzeń osób zatrudnionych oraz uzyskujących wynagrodzenia podlegające obowiązkowemu rozliczeniu podatku, złożyć mogą je także osoby po 26. roku życia, gdyż te, które jeszcze nie przekroczyły tego wieku, wyłączeni są z obowiązku składania deklaracji PIT-37, a także z pozostałych pitów. Jeżeli nie potrafisz wypełnić deklaracji PIT, możesz skorzystać z usługi Twój e-PIT, którą Ministerstwo Finansów zaoferowało podatnikom. Na stronie znajdziesz także kalkulatory wynagrodzeń, wzory itd., które wyliczą wysokość twej pensji, po wejściu Nowego Ładu, dadzą ci wskazówki, jak poprawnie wypełnić wszelkie deklaracje podatkowe i nie tylko. Polecamy zatem skorzystanie z porad online oraz dostępnych dzięki Ministerstwu usług pomagających wypełnić wnioski podatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here