Wypadanie włosów to powszechny problem u osób dorosłych. Na szczęście w wielu przypadkach da się je samodzielnie ograniczyć. Poniżej kilka przykładów w jaki sposób możemy wzmacniać włosy i pobudzać je do szybkiego wzrostu.

Dlaczego wypadają włosy?

Włosy mogą wypadać z całkiem prozaicznych przyczyn lub też poważnych chorób. Włosy wypadają naturalnie, około 100 na dobę i są zastępowane nowymi. Jeśli ilość włosów, którą zostawiasz na pościeli, szczotce, czy gdziekolwiek jest zdecydowanie większa, wtedy przyczyna może leżeć w złej diecie, niedoborach witamin i deficycie snu. Wypadanie włosów jest często uwarunkowane rozchwianymi hormonami albo zmianami zapalnymi skóry. Może być przejawem stosowania alergizujących kosmetyków lub rozwijania się chorób, których leczenie będzie wymagało pomocy specjalisty. Istnieje jednak kilka sposobów, aby poradzić sobie z wypadaniem włosów.

1.      Skuteczne leki na wypadanie włosów

Najszybciej i najskuteczniej działają leki np. Piloxidil przeciwko łysieniu. Jednak dobieranie leku najlepiej przeprowadzić pod kontrolą lekarza. Wśród leków na wypadanie włosów wyróżniamy płyny do stosowania na skórę, maści, tabletki i szampony lecznicze. Często wprowadza się leczenie hormonalne. Ich działanie warto wspierać domowymi sposobami przeciw wypadaniu włosów oraz suplementacją. Leki należy dopasować do stopnia problemu i pod żadnym pozorem nie należy leczyć się medykamentami przeznaczonymi dla choroby, której nie mamy zdiagnozowanej, ponieważ często występują w nich silne substancje mające działania uboczne.

2.      Witamina B12, czyli biotyna

Ta witamina jest niezbędna do utrzymania silnych włosów i paznokci oraz dobrego stanu skóry. Regularne stosowane B12 przyspiesza porost włosów. Wpływ na jakość włosów mają też inne witaminy, których niedobór jest niekorzystny nie tylko dla włosów, ale dla całego organizmu. Obok uzupełniania niedoborów suplementami, powinna stać zdrowa i zbilansowana dieta.

3.      Wcierki do włosów przeciw łysieniu

Wcierki do włosów, a także szampony i odżywki przeciwko wypadaniu włosów to najpopularniejszy drogeryjny sposób na zwiększenie ilości włosów.  Wcierki powinno stosować się codziennie przez około miesiąc, po czym powinna następować przerwa w stosowaniu. O skuteczności tej metody decyduje regularność. Najlepiej wybrać wcierkę opartą na naturalnych składnikach, bezpiecznych dla skóry głowy. Wcieranie kosmetyku powinniśmy połączyć z masażem głowy stymulującym cebulki włosów, dlatego zwykle zajmuje ono przynajmniej kilkanaście minut dziennie. Najczęściej wcierki zawierają substancje takie jak: ekstrakt z pokrzywy, czarną rzepę, kofeinę, jałowca pospolitego.

4.      Płukanki do włosów

Płukanki nie tylko dbają o porost włosów, ale także je wzmacniają i wygładzają. Ich stosowanie jest prostsze niż wcierek, bo zwykle zastępuje się nimi ostatnie płukanie po myciu włosów. Najszybszym sposobem jest płukanka z herbatki z pokrzywy, w której po myciu zamaczamy na chwilę głowę, a następnie spłukujemy włosy resztą herbatki. Dobrze sprawdza się także napar ze skrzypu polnego. Wśród fanów domowych sposobów na włosy, popularne są także płukanki z piwa, kawy lub octu jabłkowego, te jednak potrafią pozostawić specyficzny aromat na włosach długo po myciu.

5.      Maska z olejem rycynowym

Maski na włosy nie tylko ograniczają wypadanie, ale także ochraniają te włosy, które już mamy, dzięki czemu włosy mniej wykruszają się od dołu i wydają się dłuższe i gęstsze. Do przygotowania maski potrzebujesz:

  • dwóch żółtek jaj,
  • dwóch łyżek oleju rycynowego,
  • trzech łyżek oliwy z oliwek.

Połącz składniki do uzyskania jednolitej masy i nałóż na włosy przynajmniej na dwie godziny przed myciem włosów. Olejowanie włosów da najlepszy efekt, jeśli zamiast tradycyjnego mycia szamponem, zastosujesz metodę OMO, czyli odżywka-szampon-odżywka. Pierwsze mycie odżywką zemulguje olej wspomagając jego działanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here