Każdy, kto posiada zwierzaka, wie, jak ważne jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Zarówno podczas zabawy, jak i podróży dbamy, aby naszym podopiecznym nic złego się nie przytrafiło. Dlatego przy wyborze zabawek, jedzenia czy pozostałych akcesoriów należy kierować przede wszystkim troską o naszych pupili.

Na małe i duże podróże

Koty to wyjątkowe zwierzęta, trudno zmusić je do czegoś, na co nie mają ochoty. Same decydują, czym chcą się bawić, co jeść i kiedy. Również transport kota stanowi dla jego opiekuna spore wyzwanie. O ile na krótki spacer możemy kotu założyć szelki, o tyle dłuższa podróż wymaga już lepszego zabezpieczenia. Transporterek dla kota powinien być przemyślanym zakupem. Jeśli będziemy go używać jedynie do sporadycznych wizyt u weterynarza nie warto kupować takiego z miseczkami na wodę i jedzenie. Z kolei, jeśli będziemy często przemieszczać się z kotem warto zatroszczyć się o wygodny transporter, w którym zwierzak mógłby się swobodnie położyć.

W sprzedaży znajdziemy wiele modeli transporterów dla zwierząt. Każdy z nich ma za zadanie zapobiec ucieczce kota w czasie przewożenia go w inne miejsce, ale różnią się pod względem wygody dla pupila. Jeśli już zaopatrzyliśmy się w transporterek dla kota, to przed pierwszą podróżą dobrze jest przyzwyczaić do niego kota. Część kotów zaakceptuje transporter i będzie go traktować jak nowe miejsce do odpoczynku, część jednak będzie go kojarzyć wyłącznie ze stresującą podróżą np. do weterynarza. Warto więc zminimalizować ten stres i wyłożyć transporter ulubionym kocykiem lub włożyć do środka zabawkę.

Wybór nie jest prosty

Przy wyborze transporterka dla kota, nie można kierować się jedynie wyglądem czy ceną. Pamiętajmy, że ten swego rodzaju domek ma dać naszemu mruczkowi poczucie bezpieczeństwa, zapewnić ochronę i wygodę w czasie podróży. Zanim zdecydujemy się na zakup, rozważmy wybór pod kątem funkcjonalności modelu, jego wytrzymałości i kwestii utrzymania czystości.

Transporter z wikliny: poza tym, że ładnie wygląda, ma wiele wad. Już sama waga pustego kosza jest znaczna, a z lokatorem w środku czyni transporter ciężkim i nieporęcznym. Problem sprawia wyciąganie kota z takiego transportera, zwłaszcza u weterynarza, gdy zwierzę się boi i zaczepia pazurkami o wiklinę. Wadą wiklinowego kosza jest również brak możliwości dokładnego wyczyszczenia i dezynfekcji jego wnętrza. Musimy również pamiętać, że szczeliny transportera nie chronią przed wiatrem i deszczem, a samemu trudno go uszczelnić.

Transporter z materiału: może mieć postać torby lub plecaka. Jest lekki, poręczny i nie zajmuje dużo miejsca przy przechowywaniu. Niektóre transportery z materiału można wyprać, lecz te, które się do tego nie nadają trudno utrzymać w czystości. Torby transportowe posiadają siateczkę, która zapewnia zwierzęciu dostęp świeżego powietrza oraz umożliwia obserwację otoczenia. Jednak kocie pazurki mogą rozerwać siatkę i kot może uciec. Również pozostałe elementy wykonane z materiału mogą posłużyć do drapania i ulec zniszczeniu. Przy wyciąganiu kota z takiego transportera z jednym otworem pojawia się problem, gdy zaczepi się on pazurami.

W sprzedaży są transportery w formie plecaka. Część z nich umożliwia zapięcie kota za pomocą specjalnej uprzęży i tym samym zabezpieczenie przed ucieczką. Niektóre mają specjalne okno, przez które kot wszystko widzi.

Jednak transportery z materiału mają tę wadę, że nie zabezpieczają zwierzęcia przed urazami np. podczas podróży pociągiem, gdy przesunie się bagaż, mogą ulec zgnieceniu.

Transporter plastikowy: zazwyczaj składają się z dwóch części połączonych klamrami (choć są też jednoczęściowe z otworem z przodu). Dzięki takiej budowie łatwo zdjąć górną część i bez problemu wyjąć kota. Czasem wystarczy jedynie zdjąć pokrywę i bez ruszania mruczka weterynarz może przeprowadzić krótkie badanie czy podać zastrzyk (minimalizujemy w ten sposób stres u kota). Ogromną zaletą takiego transporterka dla kota jest łatwość w czyszczeniu i dezynfekcji. Część modeli została wyposażona dodatkowo w pojemniki na wodę i jedzenie, kółka i rączkę ułatwiające ciągnięcie transportera albo pas do zawieszenia na ramieniu. Jeśli plastikowe elementy nie zostaną wyłamane, taki transporter posłuży kotu na lata.

Czas próby

Wybór transporterów dla kota jest szeroki. Nie tylko materiał, z którego został wykonany, jest ważny, ale również jego wielkość. Musimy pamiętać, że to zakup na lata i mały kociak z czasem sporo może urosnąć. Świetnym rozwiązaniem może być kupno dwóch transporterów na bliskie i dalekie podróże. Dobrze, gdy kot ma czas na oswojenie się z nowym „domkiem” i będzie go traktował jako miejsce odpoczynku, a nie kojarzył wyłącznie z negatywnymi przeżyciami i stresem. Dlatego transporter można postawić w miejscu, gdzie kot będzie miał do niego swobodny dostęp i pozwolić mu się do niego przekonać.

Jeśli posiadamy więcej niż jednego kota musimy zaopatrzyć się w osobne transporterki dla każdego z nich, zwłaszcza jeśli planujemy częste podróże z futrzakami. Stres związany z zamknięcie i podróżą może wzbudzić wzajemną agresję nawet u najlepszych dotąd przyjaciół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here