Dieta ketogeniczna to inaczej dieta niskowęglowodanowa, której efektem jest  przede wszystkim znaczny i szybki spadek masy, a także podniesienie poziomu energii i lepsze samopoczucie. Ten sposób żywienia jest uważany za leczniczy w przypadku wielu chorób, na przykład padaczki odpornej na leki, chorobie Alzheimera, stwardnieniu guzowatym oraz niektórych rodzajach cukrzycy. Wiele osób jednak ma obawy przed stosowaniem tej diety ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, co kojarzy im się jedynie z jedzeniem wielkich ilości mięsa. W tym artykule udowodnimy, że dieta ketoza może mieć urozmaicony i zielony jadłospis. 

Dieta ketoza jadłospis – na czym polega?

Dieta ketoza jadłospis opiera się na tłuszczach i wykluczaniu węglowodanów – ich ilość w jadłospisie diety ketozy jest ograniczona do minimum. . Ważne jest więc podczas stosowania diety ketozy wyłączenie z jadłospisu chleba, makaronów oraz innych produktów mącznych. Nie wolno jeść także niektórych warzyw i owoców bogatych właśnie w węglowodany. Typowa dieta ketogeniczna opiera się na trzech głównych posiłkach i dwóch przekąskach lub czterech posiłkach – śniadaniu, drugim śniadaniu, obiedzie i kolacji. Nie ma ścisłego reżimu w przygotowywaniu posiłków i nie trzeba liczyć kalorii.

Dieta ketoza – najważniejsze produkty do umieszczenia w jadłospisie

W zgodzie z piramidą żywieniową podstawą jadłospisu diety ketogenicznej powinny być warzywa i owoce niezawierające dużej ilości węglowodanów, takie jak szpinak, awokado czy brokuł. Kolejnymi ważnymi składnikami diety będą ryby oraz nieprzetworzone mięso, jaja, tłusty nabiał. Urozmaiceniem mogą być migdały i pestki, a całość powinna być wzbogacona tłuszczami z awokado, kokosa i oliwą. Tak ułożony jadłospis na diecie ketozie z pewnością nie spowoduje braków mikro i makroelementów.

Dieta ketoza – jak układać jadłospis dla początkujących

Dieta ketoza jadłospis to w początkowej fazie spora trudność do zaplanowania i ułożenia. Podstawą jest szybkie zapamiętanie, jakie produkty mają niską ilość węglowodanów i nauczenie się popularnych sposobów ich łączenia. Dobrym sposobem na szybkie nauczenie się układania jadłospisów na diecie ketogenicznej jest korzystanie z gotowych menu dostępnych na tematycznych stronach lub wykupienie diety u specjalisty, który zadba o to, aby nasz jadłospis w diecie ketozie był urozmaicony i zawierał jak największą ilość warzyw i owoców. Warto też zapoznać się z zamiennikami popularnych w tej diecie niskowęglowodanowych produktów na które jest się uczulonym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here