Bez aktywnego napowietrzania wody, żadne akwariowe żyjątko nie przetrwa zbyt długo. Dlatego wśród podstawowego asortymentu każdego akwarysty znajduje się właśnie napowietrzacz. Urządzenie to jest ważne, niezależnie od rodzaju i rozmiaru posiadanego przez Ciebie zbiornika. Poniżej skupiamy się na napowietrzaczach dedykowanych do stosowania w akwariach dużych rozmiarów. Dowiesz się jakie rodzaje napowietrzaczy warto wybrać do takich zbiorników, czym różnią się dostępne napowietrzacze oraz oferowane przez nie możliwości, a także poznasz najważniejszą specyfikację poszczególnych grup produktów.
Napowietrzanie dużych zbiorników – wprowadzenie w temat
Napowietrzanie to podstawowe zagadnienie w akwarystyce. Do niedawna jeszcze niemal wszyscy akwaryści w naszym kraju stosowali popularne brzęczyki. Były to konwencjonalne typy napowietrzaczy, dość wydajne oraz wytrzymałe. Niestety, ale posiadały również swoje słabe strony, wśród których znajdował się wysoki poziom hałasu emitowanego w trakcie pracy. Wielu użytkowników narzekało na zbyt dużą głośność pracy, która dawała się we znaki zwłaszcza nocą.
Obecnie, wiele osób rezygnuje z tego typu napowietrzaczy i poszukuje alternatywnych, bardziej nowoczesnych rozwiązań. Ich uwaga kieruje się w stronę urządzeń nazywanych pompami napowietrzającymi, stosowanymi między innymi w zbiornikach o dużej objętości. Zaletą pomp napowietrzających jest rozbudowana konstrukcja, w której znajdują się dodatkowe elementy, usprawniające przebieg całego procesu napowietrzania.
Kluczowy jest pod tym względem dyfuzor, który w zbiornikach dużych rozmiarów powinien być szczególnie wydajny. Zadaniem dyfuzora jest rozbijanie strumienia powietrza na liczne, małe bąbelki, które zostaną następnie wtłoczone do wody. By mieć pewność, że pęcherzyki powietrza dotarły do całego zbiornika, nawet jego najtrudniej dostępnych zakamarków, warto wybierać pompy z dużymi dyfuzorami, o konstrukcji i kształcie ułatwiającym emitowanie intensywnych strumieni.
Deszczownica do akwarium – optymalne warunki napowietrzania
Wśród urządzeń zyskujących na popularności znajdują się deszczownice. Są to rozbudowane napowietrzacze do akwarium, które możesz z łatwością zamontować w różnego typu zbiornikach. Deszczownice akwarystyczne są jednak szczególnie polecane do użycia w zbiornikach dużych rozmiarów, których napowietrzanie wymagałoby zastosowania wyjątkowo silnej pompy.
Jak działają deszczownice? Przede wszystkim wyposażone są w kilka punktów emitujących natrysk, przez które woda dostaje się do zbiornika. Wypływająca przez nie woda jest pod zwiększonym ciśnieniem, co ułatwia jej docieranie do wszystkich wnęk i zakamarków. Ponadto, poszczególne strumienie wody stymulują powierzchnię całego zbiornika, powodując jego wzburzenie. Jest to mechanizm o bardzo pozytywnych właściwościach – ułatwia wymianę gazową w obrębie całego zbiornika oraz dokładne wymieszanie się wszystkich składników rozpuszczonych i obecnych w wodzie.
Warto przy tym podkreślić, że deszczownice nie są montowane poniżej poziomu wody, lecz tuż ponad powierzchnią lustra. Dzięki temu są one w stanie aktywnie i skutecznie wzbudzać powierzchnię, powodując jej falowanie. Jeśli zależy Ci na wyeliminowaniu hałasów emitowanych przez deszczownicę, wówczas należy przesunąć ją poniżej poziomu wody.