Skip to content

Kategoria: Psychologia

Zarządzanie pracownikiem X, Y, Z – motywacja wewnętrzna i różnice międzypokoleniowe

Opublikowano w Psychologia

Czasy w jakich zostaliśmy wychowani definiują to, jakimi jesteśmy pracownikami. Firmy to często mieszanina wielu pokoleń. Kontrasty, które powodują spory oraz niezrozumienie, pojawiają się między innymi z powodu niezgodności motywatorów. Tym razem nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale dotyczącym całych pokoleń. W jaki sposób zarządzać pracownikiem, którego wartości są diametralnie różne?

Czytaj dalej Zarządzanie pracownikiem X, Y, Z – motywacja wewnętrzna i różnice międzypokoleniowe

Dlaczego moje dziecko ma problemy w szkole? – sześć powodów wynikających z wewnętrznej motywacji cz. 2.

Opublikowano w Psychologia

Niestety system szkolnictwa nie pozostawia zbyt wiele miejsca na indywidualne podejście. Edukacja ma swój sztywny schemat, do którego należy się dostosować. Szkoła to forma, do której musi dopasować się każdy uczeń. Jakie są tego efekty? Zależnie od profilu motywacyjnego jedni odnajdą się lepiej, drudzy gorzej.

Czytaj dalej Dlaczego moje dziecko ma problemy w szkole? – sześć powodów wynikających z wewnętrznej motywacji cz. 2.

Dlaczego moje dziecko ma problemy w szkole? – sześć powodów wynikających z wewnętrznej motywacji cz. 1.

Opublikowano w Psychologia

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego Twoje dziecko nie osiąga w szkole tak wiele, jak mógłbyś się po nim tego spodziewać? Przecież jest inteligentne, zdolne, bystre – w Twoich oczach ma same zalety, a mimo to na tle innych wypada przeciętnie, a jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Może jest jednak inaczej? Może uważasz, że Twoje dziecko jest leniwe, opryskliwe, mało ambitne, a charakterek z pewnością odziedziczyło po teściowej… Skąd biorą się problemy w szkole? Jak pokazują badania, za brakiem osiągnięć nie stoi ani zła wola, ani brak umiejętności. “Mało ambitne dzieci” są wbrew pozorom silnie zmotywowane, ale ich zaangażowanie rzadko znajduje odzwierciedlenie w szkolnej skali ocen.

Czytaj dalej Dlaczego moje dziecko ma problemy w szkole? – sześć powodów wynikających z wewnętrznej motywacji cz. 1.

Jak zachować spokój, skoro wszystkie komórki w mózgu są nerwowe?

Opublikowano w Psychologia

Spokój – stan równowagi psychicznej i wewnętrznej harmonii. Nawet jeśli jesteśmy uzależnieni od adrenaliny, taki stan jest dla większości z nas bardzo pożądany. Od czasu do czasu każdy tęskni za ciszą i błogostanem. W dzisiejszym świecie, gdzie wszystko należy robić szybciej, mocniej, tym bardziej trzeba nam znaleźć sposób, żeby nie zwariować.

Czytaj dalej Jak zachować spokój, skoro wszystkie komórki w mózgu są nerwowe?

Odchudzanie jest jak biznes – najważniejsze jest jasne określenie celu

Opublikowano w Psychologia

Mam wrażenie, że to jednak nie wszystko. Możemy precyzować, mierzyć, planować, ale jeżeli nie mamy wystarczająco dużo chęci w nas samych, smartny cel na nic się nie przyda. W dążeniu do rezultatu ważny jest nie tylko efekt, ale przede wszystkim proces. Dowiedz się, jak znajomość wewnętrznej motywacji pozwoli Ci zaprzyjaźnić się z odchudzaniem.

Czytaj dalej Odchudzanie jest jak biznes – najważniejsze jest jasne określenie celu

Żyj i nie umieraj za życia

Opublikowano w Psychologia

Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że mamy tylko jedno. To słowa Konfucjusza, chińskiego filozofa, który żył ponad 500 lat przed naszą erą. Teraz mamy XXI wiek, a do dziś większość z nas  nie rozumie tej prawdy. Nie zna bądź wypiera. Nie chce zaakceptować tego, że nie zawsze będziemy młodzi i zdrowi. Nie wszystko będzie szło po naszej myśli, a idealistyczne wyobrażenie świata to często bańka mydlana, która może pęknąć szybciej niż nam się wydaje. Czytaj dalej Żyj i nie umieraj za życia

Jak poradzić sobie z wątpliwościami.

Opublikowano w Psychologia

 Nie ma takiej osoby na świecie, która przeszłaby przez życie „suchą” stopą. Bez problemów, rozterek, wątpliwości i choćby najmniejszych komplikacji. Sytuacje z jakimi się spotykamy, to nic innego jak życiowa sinusoida. Raz na górze, raz na dole. Można oczywiście mieć trochę więcej szczęścia. Można sobie nie komplikować. Można uczyć się być optymistą i sprawiać, żeby tych górek było więcej niż dołów, ale za nic w świecie nie da się ich uniknąć. Czytaj dalej Jak poradzić sobie z wątpliwościami.

Nasze wartości – kompas w życiu i pracy. Kiedy pracownik jest wąskim gardłem, a praca dla kogoś przykrą koniecznością ?

Opublikowano w Psychologia

Najczęstsze pytania, które zadaje sobie bez mała każdy pracodawca i większość ludzi pracujących w mniejszych i większych firmach, dotyczą tego, w jaki sposób sprawić, żeby pracownicy pracowali tak, jak byśmy chcieli, a pracodawca stwarzał warunki pracy, które pozwolą na uśmiech i zaangażowanie.

Czytaj dalej Nasze wartości – kompas w życiu i pracy. Kiedy pracownik jest wąskim gardłem, a praca dla kogoś przykrą koniecznością ?