Skip to content

Moje muzy, moje życie. Bez retuszu i tajemnic. – premiera książki Sebasstiana Skalskiego

Opublikowano w Kultura

Jolanta Kwaśniewska, Ewa Błaszczyk, Danuta Stenka, Beata Pawlikowska, Krystyna Janda, Kayah, Justyna Steczkowska, Beata Tyszkiewicz, Hanna Bakuła, Magda Gessler, DJ WIKA, Joanna Liszowska… To niektóre spośród wielu utalentowanych i wyjątkowych kobiet, które przez 25 lat sfotografował Sebasstian Skalski. Aktorka Gabriela Kownacka po sesji fotograficznej ze Skalskim powiedziała: „Ten fotograf jest jak lekarz, dociera do najgłębszych tajemnic”. Teraz artysta prezentuje niebanalne portrety, anegdoty oraz nieznane historie ze swojego życia i z życia Muz. Książka „Moje Muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic” ukazała się 12 października nakładem Edipresse Książki.

Artysta, fotografik, malarz i showman Sebasstian Skalski od 25 lat fotografuje osobowości telewizji, sceny, filmu, teatru, sztuki i biznesu. Artysta nazywany jest „Almodóvarem fotografii”, gdyż słynie ze zdjęć kobiet – podobnie jak hiszpański reżyser Pedro Almodóvar, wydobywa z portretowanych kobiet piękno, erotyzm, i tragizm. To kobietom poświęcił najwięcej swoich wystaw, albumów, książek, piosenek i płyt. Teraz 25-lecie pracy artystycznej Sebastian Skalski świętuje poprzez książkę „Moje muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic”. Prezentuje w niej 50 swoich ulubionych Muz, wyjątkowych i popularnych kobiet XXI wieku. Dzieli się niezwykłymi fotografiami (wiele z nich opublikowanych jest po raz pierwszy i ostatni) oraz prawdziwymi anegdotami i historiami. Autor nie tylko odkrywa nieznane dotąd oblicza swoich Muz, ale również własną nieznaną twarz – znawcy znaków zodiaku, wizjonera i ciepłego człowieka, który nawiązuje wyjątkowe relacje z fotografowanymi kobietami i dociera do ich najgłębszych tajemnic. To swego rodzaju fotoopowieść o życiu i twórczości Sebasstiana Skalskiego.

Z kim Izabela Trojanowska spotykała się w Nowym Jorku? Czego podczas sesji nie chciała zrobić Magda Gessler? Co podczas sesji zaśpiewała Krystyna Janda, a co zgoliła na sesji Joanna Senyszyn? Jaką tajemnicę wyjawiła artyście Beata Tyszkiewicz? Co łączy Laurę Łącz z Conrado Moreno? Co Skalski robił z Kayah na dachu wieżowca, a co z Anją Orthodox w piwnicy? Znaczną część książki autor poświęcił także Ewie Błaszczyk, którą poznał w 1999 roku. Od tego czasu był obecny sercem i aparatem fotograficznym przy sukcesach i tragediach aktorki. Blisko związany jest z Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”, dlatego też sprzedaż książki wspiera jej statutową działalność.

Pozostałe Muzy zaprezentowane w tytule „Moje Muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic” to: Grażyna Bem, Lolita Brzozowska-Roman, Stanisława Celińska, Danuta Dąbrowska, Angelina Gina, Irena Jarocka, Anna Maria Jopek, Anna Kolisz, Kora, Beata Horodniczy, Elżbieta Skalska-Kowalczykowska, Magdalena Koźmala, Gabriela Kownacka, Jolanta Kwaśniewska, Izabela Lenartowicz, Joanna Liszowska, Laura Łącz, Alicja Majewska, Renata Majewska, Joanna Pawlik, Beata Pawlikowska, Halina Perek, Alicja Resich-Modlińska, Dorota Pomacho-Pątkiewicz, Krystyna Prońko, Renata Przemyk, Izabela Sadowska, Irena Santor, Jadwiga Skalska, Justyna Steczkowska, Danuta Stenka, Maria Szabłowska, Elżbieta Maria Tarkowska-Chatila, Nina Terentiew, Małgorzata Walewska, Alicja Wojciechowska, Ewa Wojtyła, DJ WIKA.

Kobiety w życiu i w mojej sztuce były i są obecne od samego początku. To właśnie one ukształtowały moją wrażliwość jako człowieka i artysty. Portret fotograficzny to wielka sztuka, najważniejsze są emocje, sztuka ma przepełniać powietrze. To ma zawsze kojarzyć się z czymś przyjemnym i dostojnym, kawką z pysznym ciastkiem, szampanem z wesołymi bąbelkami, musi być chemia, FOTO-ROMANS między mistrzem a Muzą – pewny rodzaj magii! Moje portrety są prawdziwe, bo i ja taki jestem i tak czytam ludzi. Marzę, by z wybranych przeze mnie osobiście prac wyłonił się obraz człowieka z pogranicza rzeczywistości i magii, ale bliskiego i prawdziwego. Zapraszam do mojego świata… Zapraszam na wyjątkowy w swoim rodzaju wernisaż 50 moich ulubionych Muz… bez retuszu i tajemnic! – pisze Sebasstian Skalski w swojej książce.

Uwielbiam pozować Sebasstianowi Skalskiemu. Trwa to dziesięć minut, bo ja nie znoszę pozować… Malują mnie, przychodzę na plan, pstryk, pstryk i mamy piękne portrety. Jak twórczy Sebasstian się uprze na jakąś koncepcję to nie ma mowy, on by sfotografował… papieża w majtkach! – mówi Hanna Bakuła.

Z Sebasstianem spotkałam się w 1999 roku i właściwie od tamtej pory się nie rozstajemy. Sebasstian – to oczywiście fotografik i zdjęć zrobiliśmy razem całe mnóstwo. Praca ta jest osobliwa bo Sebasstian bardzo się angażuje i wtedy poruszamy się razem przez życie i różne sytuacje zawodowe i prywatne, z każdego obszaru pozyskując dużo zdjęć. Zaangażowanie Sebasstiana jest jednak daleko wykraczające poza fotografię, jest czynny, czuły, obecny, organizuje, pomaga, interesuje się. Jest – jest przyjacielem! – mówi Ewa Błaszczyk.

Sebasstian Skalski, sam urok i wdzięk. Profesjonalizm i gust, którego mogą inni mu pozazdrościć. Ambitny, pracowity, urokliwy. Miałam okazję być przez Sebasstiana fotografowana. To była wielka przyjemność i rezultatem piękne zdjęcia. Jestem szczęśliwa, że los nas zetknął. – mówi Beata Tyszkiewicz.

Uważam, że być może jego wrażliwość, pewne predyspozycje, charyzma i talenty tworzą taką niezwykłą osobowość, a w rezultacie wyjątkowe dzieła. Stąd też postrzeganie świata, ludzi jest uwarunkowane empatią, pogodą ducha, miłością do życia, ludzi, zwierząt, przyrody. W Sebasstianie szalenie podoba mi się to, że nikogo nie udaje, ma zawsze jedną twarz dla wszystkich. – mówi DJ Wika.

Sebasstian Skalski – urodzony 16.10.1974 roku. Artysta, fotografik, malarz, autor tekstów piosenek, wokalista, showman. Członek American Photographic Club of New York. Łączy w swoich pracach fotografię, malarstwo i grafikę, nawiązując do nurtu POP ART. Portretuje osobowości filmu, teatru, muzyki, estrady, sztuki, biznesu, mediów, ale też osoby prywatne. Jego wystawy można było oglądać w m.in. w Domu Artysty Plastyka w Warszawie, w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku czy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jest autorem licznych albumów i książek, w tym dwóch edycji „Apetyt na kobiety”, w których zaprezentował najoryginalniejsze i najpopularniejsze kobiety w Polsce. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Nowym Jorku, Hiszpanii, Anglii, Holandii i w Berlinie. Poprzez autorskie działania artystyczne wspiera działania Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W 2016 roku Sebasstian Skalski w uznaniu zasług w niesieniu pomocy i wspomagania potrzebującym został przyjęty do grona Szlachetnych Domu Książąt Tarkowskich i otrzymał tytuł: hrabiego. Książką i wystawą fotografii „Moje Muzy, moje życie bez retuszu i tajemnic” świętuje 25-lecie pracy artystycznej.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bądź pierwszy! Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *