Skip to content

Czy inwestycje w nieruchomości rzeczywiście się opłacają?

Opublikowano w Biznes

Często zastanawiamy się jak bezpiecznie ulokować oszczędności. Nie wiemy jak przebrnąć przez formalności lub nie potrafimy zdecydować się na konkretne rozwiązanie. W takich sytuacjach wybawieniem może być pomoc specjalisty. Przeprowadzi nas przez cały proces inwestowania – porówna dostępne oferty, pomoże z uzyskaniem zdolności kredytowej oraz dopilnuje wszelkich aspektów prawnych. Dzięki niemu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale świadomie wybierzemy najlepszą dla nas opcję. Jak podkreśla Iwona Kuklińska, właścicielka firmy Operator finansowy SPEKTRUM, nietrafione inwestycje często wynikają z nieznajomości rynku. Wycena nieruchomości jest szeroką dziedziną i wymaga znajomości wielu przepisów prawnych.

Warto inwestować w nieruchomości?

To zależy oczywiście od nieruchomości i od wiedzy inwestora na temat rynku. Generalnie warto inwestować, należy jednak staranie dobierać obiekty. Ludzie boją się inwestować w nieruchomości, ponieważ na tym rynku ciągle coś się zmienia. Martwią się także procedurami związanymi z uzyskaniem kredytu. Myślą  – ile wydam, czy stać mnie na taką inwestycję…

Jak wyglądają takie procedury kredytowe?

Zależy od sytuacji danej osoby. Bank proponuje klientom warunki zależne od ich kondycji finansowej, rodzaju nieruchomości i wielu innych czynników.

Jakie korzyści można odnieść inwestując w nieruchomości?

Można stworzyć sobie zabezpieczenie na przyszłość, zastąpić emeryturę lub zbudować biznes. Zysk z wynajmu jednego mieszkania, w zależności jeszcze, czy to jest wynajem długo czy krótkoterminowy, oscyluje średnio w granicach od 1,5/2 tys. złotych miesięcznie. Pieniądze z wynajmu można przeznaczyć nie tylko na spłatę kredytu, ale także na własne cele lub dalsze inwestycje, ponieważ „mieszkanie na siebie zarabia”.

Niektórzy jednak podchodzą sceptycznie do tego typu inwestycji…

Tak. Boją się, że mieszkanie będzie stało puste, że ciężko im będzie znaleźć najemców. W takiej sytuacji warto zwrócić się do specjalistów. Nie zawsze mamy czas na szukanie odpowiednich osób lub nie przejawiamy w tym kierunku predyspozycji. Warto wtedy zwrócić się do firmy, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami , zamiast typowo do biura nieruchomości. Biuro nieruchomości zajmuje się często tylko pozyskaniem lokatora i na tym jego rola i odpowiedzialność się kończy, natomiast firma zarządzająca, opiekuje się mieszkaniem całorocznie bez względu na to, czy jest to najem krótkoterminowy, wakacyjny czy też długi najem.

Co wpływa na zainteresowanie daną nieruchomością?

Przede wszystkim dobra lokalizacja i metraż. Ludzie kupują także wzrokiem, piękne wnętrze przyciąga. .

Coraz częściej ludzie decydują się na remont zakupionych inwestycji.

W ten sposób zarabiają. Remontują daną inwestycję i sprzedają ją drożej uwzględniając przy tym koszty związane z remontem.

Dobry pomysł na biznes?

Pomysł dobry, natomiast wszystko zależy od potencjału nieruchomości. Jedne lepiej remontować i sprzedawać, inne wynajmować. Można z pewnością stworzyć na tej podstawie biznes na dużą skalę.

Czy w przypadku osób indywidualnych jest to opłacalne?

Tak, trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy – lokalizację i możliwości zaaranżowania danego wnętrza. Ponadto taki sposób zarabiania wymaga kapitału początkowego, trzeba mieć także konkretny pomysł na daną inwestycję.

Żeby jednak było to opłacalne należałoby sprzedać wyremontowaną nieruchomość o 50-60 tys. złotych drożej. Jeżeli jednak dana osoba wzięła kredyt na daną nieruchomość, wartość tej nieruchomości jest mniejsza niż wartość kredytu. Wniosek nasuwa się sam. To dopłacanie do interesu…

Dlatego w przypadku osób posiadających mieszkanie na kredyt lepiej jest wynajmować nieruchomość niż sprzedawać.

Co w przypadku lokali użytkowych? W nie także warto inwestować?

Tutaj sytuacja się trochę komplikuje. W takie nieruchomości zazwyczaj trzeba zainwestować więcej pieniędzy, ale można także więcej zarobić. Należy pamiętać także o tym, że tego typu obiekty mają konkretne przeznaczenie. Jedne mogą być przeznaczone na biura, inne na gastronomię. To także wpływa na cenę tych nieruchomości i ewentualny zarobek. Trzeba określić potencjał takiego miejsca, w innym razie inwestycja może okazać się niekorzystna.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Wycena nieruchomości jest szeroką dziedziną. Wymaga znajomości wielu przepisów prawnych, wiedzy ekonomicznej i technicznej w zakresie nieruchomości. Często po rozmowie z doradcą rodzi się inny plan działania. Okazuje się, że klienta nie stać jednak na daną inwestycję lub inna jest w jego przypadku bardziej opłacalna. Nieruchomości nie można też wrzucać do jednego worka i dzielić tylko na komercyjne czy mieszkaniowe. Dobry specjalista powinien doradzić i policzyć potencjalną stopę zwrotu z konkretnej nieruchomości. Inaczej zarobimy na nieruchomości przy plaży a inaczej posiadając domek w małej miejscowości, mimo że obie to nieruchomości mieszkaniowe. Doradca zarządzający powinien przedstawić wszystkie możliwe opcje zarobku dla danej nieruchomości, a czynników które mają na to wpływ jest wiele. Warto więc konsultować się z fachowcem.

Ile kosztuje taka konsultacja?

Sama wstępna konsultacja jest bezpłatna. Prowizja dla biura jest pobierana natomiast po zakończonej inwestycji lub nawiązaniu stałej współpracy zarządzania nieruchomością.

Więcej informacji: http://www.operatorfinansowy.com

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz

  1. Beata
    Beata

    Bardzo ciekawa wywiad…i osoba widac kompetentna

    5 kwietnia 2017
    |Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *