Skip to content

Filipiny. Siedem tysięcy wysp, setki kultur, jeden kraj.

Opublikowano w Podróże, and Smaki życia

Archipelag Filipiński to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych bezpiecznych miejsc, do których można podróżować. Zaskakuje połączeniem konglomeratu kultur, otwartą społecznością. Spotykam się z Arkadiuszem Nowakiem. Można powiedzieć, że to człowiek, który zjadł już zęby na podróżach. Prowadzi biuro innowacyjne biuro podróży Nowak Adventure Travel.

Komercja wycieczek

Ulice i plaże Filipin wciąż nie są jeszcze zapełnione przez niezliczoną liczbę turystów. Można się tam w pełni zrelaksować i odnaleźć samotnię, której tak często w podróży poszukujemy. Każda wyspa jest inna, jedna z nich podzielona jest na strefy, pomaga to odnaleźć preferowane przez siebie miejsce.  Plaże mają rozmaite podłoża, piaski w najpiękniejszych kolorach, to doskonała lokalizacja do nurkowania, rafy, lazurowa woda.

Kuchnia

Państwa wyspiarskie kojarzą się z owocami morza, a azjatyckie z ostrą kuchnią, nieskończoną ilością ryżu i kłopotliwymi pałeczkami. A na Filipinach? – Tam je się łyżką i widelcem, o dziwo przeważa tam mięso wieprzowe, ryżu i owoców morza nie zabraknie, ale nie jest się skazanym na taką dietę. Kuchnia jest ostra jedynie w regionie Bicol. – mówi Arkadiusz Nowak.

Mieszkańcy

Ludzie są bardzo otwarci, na siebie wzajemnie i turystów. – Wszyscy mówią płynnie i zrozumiale po angielsku. Nawet na niewielkich wioskach. I ten śpiew. W Europie i Stanach programy typu talent show biją rekordy popularności… Gdyby dowolny Filipińczyk wziął udział w każdym z nich, wygrałby. Tam każdy ma talent wokalny. W ciągu dnia nucą pod nosem, przy ludziach. Nie ma tam osoby, która tego nie potrafi, to jak dla nas mówienie. Śpiew jest nieodłącznym elementem kultury. – opowiada Arkadiusz Nowak.
Niektórym odwiedzającym może brakować egzotyki, infrastruktura hotelowa jest stosunkowo rozbudowana.

Ciekawostką jest również Sinulog to karnawał, który nieco przypomina ten w Rio. Obydwa karnawały są karnawałami, ale jeden drugiego „nie naśladuje”, różnica zasadnicza to brak „nagości” podczas Sinulog.

Innowacje w podróżach

Arkadiusz Nowak personalizuje podróże na Filipiny dla każdego ze swoich klientów. Podczas wojaży w te dalekie Polsce wyspy jest czas nie tylko na zwiedzanie, ale i rozrywki związane z adaptacją międzykulturową, jak warsztaty kulinarne z tubylcami. – Współpracuję z kobietą, która piekła herbatniki wg przepisu z XVIII wieku dla papieża, pisze kulinarne książki i wciąż tworzy kulinarne arcydzieła dla głów koronowanych. A przy tym jest normalną pełną ciepła osobą, nie wywyższającą się swoim sukcesem. Kiedy jedna z grup kupiła wskazane przez nią składniki, niezbędne do warsztatów kulinarnych, nie wierzyła zupełnie, że z nich można stworzyć coś wyjątkowo smacznego. Potem, kiedy przyszło do oceny każdej z potraw, nasza prowadząca pytała czy tym razem przyjechałem z osobami, które na co dzień zajmują się kulinariami. A to wszystko zasługa jej receptur. – śmieje się Arkadiusz Nowak.

Podróże kształcą

Kiedy rozmawiam z Arkadiuszem Nowakiem, pod koniec, kuszona ciekawością, zadaje mu jeszcze pytanie dotyczące oferty podróży dedykowanej szefom i managerom słyszę:
– Czy kiedykolwiek spotkała się pani z osobą, która po podróży stwierdziła, że jej życie zmieniło się na gorsze?
– Nie. – odpowiadam.
– Uważam, że je jeśli ktoś pragnie zmiany w swoim codziennym życiu, potrzebuje wewnętrznego resetu, a nie chce spędzać lat w podróży, my taką osobę odpowiednio przygotujemy i wyślemy na przyspieszony kurs zmiany pod kontrolą. Kiedy nam coś nie wychodzi, zabieramy plecak i chcemy się schować. Ucieczka jest naturalna dla człowieka. Ale czy zmiana perspektywy, poznanie nowych kultur może być jako ucieczka określone?

Niedługo nadejdzie 2017 rok. Jaki zatem kierunek obierzecie Państwo, udając się w przyszłoroczną podróż?

Zdjęcia: I’ts more fun in the Philippines, copyright by Arkadiusz Nowak

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jeden komentarz

  1. Nowak
    Nowak

    Byłem z Arkadiuszem na Filipinach . Jest pięknie i dobrze zorganizowane wiec polecimy znów na następne wyspy.

    17 stycznia 2017
    |Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *