Skip to content

Efekt Domina Dominiki Kulczyk

Opublikowano w Podróże

Przy pracy nad serialem dokumentalnym „Efekt Domina” Dominika Kulczyk spotykała dzieci, które bardzo cierpią przez niesprawiedliwość i biedę, ale mimo to mają w sobie siłę, by walczyć o szczęście. Tymi niezwykłymi historiami z całego świata dzieli się teraz w książce o tym samym tytule. „Efekt Domina” – książka idealna do wspólnego, rodzinnego czytania z dziećmi – ukazała się 12 października nakładem Edipresse Książki. Kulczyk Foundation, międzynarodowa organizacja kierowana przez autorkę, oraz Edipresse Książki, zysk ze sprzedaży przekażą na rzecz małych podopiecznych Fundacji Przyjaciółka. Chodzi o wyporządzenie świetlic środowiskowych, dzięki którym dzieci w bardzo trudnej sytuacji mają szansę przetrwać najtrudniejszy czas i rozpocząć drogę ku lepszemu życiu.

Efekt Domina” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka to książka stworzona specjalnie dla dzieci, tak by mogły czytać ją razem z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem, siostrą, czy bratem… Dla dziecka jesteś całym światem. Pomagasz budować jego świat, więc naucz je patrzeć i otwórz jego serce na to, co najważniejsze, na drugiego człowieka. Niech nie będzie obojętne na krzywdę,niesprawiedliwość i cierpienie. Najgorsza jest… obojętność – tak, właśnie do dorosłych, zwraca się w książce Dominika Kulczyk. – Kolor skóry, język, czy obyczaje są jedynie „ubraniem”. W środku wszyscy jesteśmy bardzo podobni. Tak samo marzymy, tak samo się boimy, tak samo tęsknimy za mamą i tatą, tak samo kochamy babcię czy dziadka. Tak samo chcemy żyć w szczęśliwym i bezpiecznym świecie. I, co najważniejsze, tak samo potrafimy okazywać innym serce – tłumaczy szefowa Kulczyk Foundation.

Czytelnicy poznają w książce bohaterów z całego świata. Jest tu historia małej Santy z Bangladeszu, która ciężko pracuje w fabryce i marzy, żeby zostać nauczycielką. Z kolei Belaynse, czternastoletnia etiopska dziewczynka, uciekła od ludzi, którzy ją wykorzystywali i traktowali jak rzecz. W walce o szczęście pomogła jej właśnie Dominika Kulczyk. Dziesięcioletni Malimba z Zambii jest czarodziejem, ale wcale nie musiał czarować, żeby zaczęły dziać się wspaniałe rzeczy. Pakhtang z Laosu to wybitny chirurg ratujący życie i zdrowie takich dzieci, jakim kiedyś był on sam. Niedaleko brzegów Malezji na łodzi mieszka Bilboy, który pomaga przy budowie szkoły. Visinel z Rumunii w wieku dwóch lat stracił dzieciństwo, a teraz dla setek dzieci i nastolatków jest najlepszym przyjacielem i jako prawnik broni ich prawa do szczęścia. Nie brakuje także opowieści z Polski – o Małgosi, która przekonała się, że jej sąsiedzi wcale nie są groźnymi bandytami i więźniami z sekty, tylko ludźmi po trudnych przejściach, tworzącymi wspaniałą wspólnotę w Chudobczycach. Natomiast ciekawski Piotruś postanowił odnaleźć Pałac w Łodzi, w którym rządzą dzieci. Dowiedział się, że to wyjątkowe, ciepłe i słoneczne hospicjum dla bardzo chorych maluchów.

Ja już dawno postanowiłam, że będę pomagała innym. Tak wychowali mnie moi rodzice. To, że najważniejszy jest człowiek pokazał mi mój Tata, którego już niestety z nami nie ma. To właśnie dzięki temu, czego mnie nauczył, założyłam Kulczyk Foundation. Fundację, która pomaga bardzo wielu dzieciom i dorosłym. – mówi Dominika Kulczyk, autorka książki „Efekt Domina”.

Wszystkie osiem historii zilustrowane jest zdjęciami oraz rysunkami, dzięki czemu książka swoją barwnością przyciągnie także najmłodsze dzieci. Nie zabrakło ciekawostek na temat opisanych w „Efekcie Domina” miejsc – mali i duzi czytelnicy dowiedzą się, że w Laosie żyje „azjatycki jednorożec”, narodowym zwierzęciem Bangladeszu jest potężny tygrys bengalski, a w Etiopii wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Na końcu każdego rozdziału znajdują się także tematy do wspólnej rozmowy z dziećmi. – Ta książka to wielka wyprawa po świecie, ale też część naszego projektu edukacyjnego naszej fundacji, który promuje wartość empatii, poczucia odpowiedzialności, ludzkiej wrażliwości na otoczenie. Stąd zachęcamy do wspólnej przygody z książką, ale też do wspólnej rozmowy o przeżyciach, które ona niesie. Nasi eksperci edukacyjni opracowali pytania, które czekają na końcu każdego rozdziału. Zadane dziecku stanowią wstęp do wartościowej rozmowy – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

Zysk ze sprzedaży „Efektu Domina” zostanie przekazany na rzecz Fundacji Przyjaciółka, pomagającej polskim dzieciom, które muszą w życiu zmagać się z wielkimi trudnościami – brakiem rodziny, chorobami czy niepełnosprawnością.

fot. Krzysztof Jarosz / Epoka dla Edipresse Książki

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bądź pierwszy! Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *