Skip to content

Dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników ?

Opublikowano w Biznes

Jednymi z najważniejszych czynników, które wpływają na sukces organizacji są pracownicy i menedżerowie. Ich odpowiednie umiejętności i kwalifikacje decydują o skuteczności działań podejmowanych przez organizację. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe zarządzanie zasobami ludzkimi wpływa wymiernie na wyniki finansowe firmy. Wielu pracodawców obawia się jednak inwestycji w swoich pracowników. Głównym powodem jest strach przed odejściem wyszkolonych pracowników do konkurencji oraz niechęć ponoszenia dodatkowych, stosunkowo wysokich, kosztów.

Monika Lewandowicz

Wiemy, że najcenniejszym zasobem każdej organizacji jest zasób ludzki, ale nie każdy wie, że polityka firmy z tym zasobem związana powinna być integralna z całą polityką organizacji. Zasobem ludzkim nie są ludzie natomiast wiedza, motywacja, wartości oraz umiejętności jakimi ludzie dysponują. Odpowiednio zaplanowane zasoby ludzkie mogą skutecznie działać i wykorzystywać w pełni swoje możliwości. Ludzie to zdecydowanie wyjątkowy kapitał każdej organizacji, dlatego mimo, że inwestycja w zasoby ludzkie jest z reguły dość kosztowna, to zdecydowanie przynosi wymierne korzyści.  Dlaczego warto więc inwestować w rozwój pracowników i jakie korzyści może dzięki temu zyskać firma?

Otóż możliwość nieustannego rozwoju pełni z pewnością funkcję motywacyjną. Wielu z nas motywuje do pracy możliwość podnoszenia kwalifikacji. Jeżeli pracodawca daje taką możliwość swoim pracownikom poprzez wysyłanie ich na odpowiednia szkolenia, powierzanie nowych obowiązków czy dołączanie do nowych projektów – pracownik czuje się doceniony i jego motywacja do pracy wzrasta.  Chce wykorzystać nowo zdobytą wiedzę oraz wie, że jego starania zostaną docenione. Dodatkowo pracownik bardziej identyfikuje się z firmą oraz lepiej rozumie cele i strategię działania organizacji. Szansa na podniesienie kwalifikacji może być również formą nagrody. Pracownik, który realizuje swoje cele i wkłada wysiłek w swoją codzienną pracę, może zostać nagrodzony szkoleniem bądź dołączeniem do ważnego dla organizacji projektu. Taka forma wyróżnienia sprawia, że pracownik czuje się wyróżniony za pacę jako wykonuje. Inwestowanie w rozwój pracowników, bezwzględnie daje także poczucie stabilności osobom zatrudnionym w organizacji. Wiedzą one, że firma chce, aby zdobywały one wiedzę i poszerzały swoje kwalifikacje ponieważ są one cennym zasobem, a pracodawca liczy na długofalową współpracę przynoszącą wymierne korzyści dla obu stron.

Kolejnym powodem dla którego warto inwestować w rozwój pracowników jest podnoszenie profesjonalizmu i jakości wykonywanej pracy. Przeszkolony pracownik jest w stanie poprawić jakość i podnieść wyniki pracy oraz zmniejszyć ilość popełnianych błędów. Pewniej i świadomiej obsługuje Klientów firmy, posiada wyższe kompetencje i kwalifikacje. Patrząc z innej strony, inwestowanie w pracowników to również świetny sposób na budowanie pozytywnego wizerunku firmy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz organizacji. Znacznie łatwiej będzie firmie pozyskać do struktur kandydata ze świetnym doświadczeniem lub wysokim potencjałem, jeżeli będzie on wiedział, że firma faktycznie inwestuje w rozwój swoich pracowników. Osoby już zatrudnione w firmie będą natomiast wiedziały, że organizacja dba o ich kompetencje, szanuje i docenia chęć rozwoju oraz nagradza poniesiony wysiłek i dobre wyniki. Można więc powiedzieć, że inwestycja w pracowników to również świetne działanie w obszarze PR-u firmy.

Podsumowując, organizacje, które chcą przetrwać na rynku oraz chcą rozwijać się przy dużej zmienności otoczenia, z pewnością muszą zadbać o stały rozwój swoich pracowników. Nie zapominajmy jednak, że inwestycja w rozwój poszczególnych pracowników powinna być skrupulatnie zaplanowana i przemyślana w zależności od potrzeb firmy, celów i aspiracji pracownika czy jego cech i predyspozycji.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bądź pierwszy! Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *