Skip to content

Fascynujący świat Bałtyku.

Opublikowano w Kultura

Jak zachęcić dorosłych i dzieci do dbania o środowisko? Poprzez zabawę. Taki cel obrała sobie m.in Natalia Uryniuk, autorka ilustracji w projekcie Balticarium. Jak można wyczytać na stronie, zespół pracujący przy projekcie Balticarium pragnie, aby najmłodsi od wczesnych lat byli świadomi ekologicznie. Cel był prosty. Pokazać, że każdy z nas ma wpływ na przyszłość fauny i flory, a Bałtyk jest naszym wspólnym dobrem. Balticarium to mieszanka pasji, nauki, humoru, sztuki i designu.

Balticarium to interaktywny portal edukacyjny dla dzieci i dorosłych popularyzujący świat Bałtyku. Na stronie dzieci i dorośli mogą między innymi zagrać bezpłatnie w edukacyjne gry, zobaczyć animacje zwierząt, a także poczytać o faunie i florze Morza Bałtyckiego. Innowacyjny projekt otrzymał patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka.

Nie tylko w przystępny sposób wciąga w świat fauny i flory Bałtyku, ale także uczy współpracy. W projekt ten są bowiem zaangażowane wszystkie kraje nadbałtyckie. Dzięki temu Balticarium ma szansę na olbrzymi rozwój.

Naszym celem jest dotarcie do wszystkich dzieci. Strona dostępna jest również w języku szwedzkim, angielskim i rosyjskim. Do maja dostępna będzie również w języku fińskim, duńskim, niemieckim, litewskim i łotewskim. Dzięki temu projekt zyska odbiorców także poza granicami naszego kraju. W tłumaczeniu wspiera nas Towarzystwo Polsko-Szwedzkie, Duński Instytut Kultury, studenci z Uniwersytetu Gdańskiego i Warszawskiego oraz Instytut Germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego  – mówi Natalia Uryniuk, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Ilustracje Natalii Uryniuk powstały w ramach Stypendium Ministra Kultury. Artystka zaprezentowała swoje prace m.in na wystawach w Pekinie, Singapurze czy Berlinie. Nie spoczęła jednak na laurach i wciąż pracuje przy rozbudowie projektu.

Pojawią się kolejne gry edukacyjne oraz animacje. Planujemy również wydać ilustrowaną książkę o zwierzętach Bałtyku. Będzie ją można dostać we wszystkich krajach nadbałtyckich – podkreśla.

Patronat merytoryczny nad projektem objęły dr Stella Mudrak-Cegiołka z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Jadwiga Okrassa z Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wszystkie działania są także konsultowane z dziećmi, pedagogami i rodzicami.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/balticarium/ 

https://www.facebook.com/uryniuk/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bądź pierwszy! Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *